Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń. Kina i teatry otwarte od 21 maja

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki | fot. Krystian Maj, KPRM

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w harmonogramie luzowania obostrzeń. Od 21 maja swoją działalność będą mogły wznowić kina, teatry, filharmonie i instytucji kultury.

Zmiana harmonogramu luzowania obostrzeń w maju

„Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o jeden tydzień, a dokładnie na 8 dni, na 21 maja. Tak, żeby w reżimie sanitarnym można było te działy życia społeczno-gospodarczego już uruchamiać” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W tych miejscach konieczne będzie przestrzeganie limitu 50 proc. obłożenia dostępnych miejsc, noszenie maseczek i uczestnicy nie mogą spożywać napojów lub posiłków.

Od 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele czy urzędach.

Od 15 maja będzie mogła ruszyć gastronomia (na razie tylko w ogródkach zewnętrznych). Dystans między stolikami: zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Od 28 maja otwarte mają być baseny, siłownie i kluby fitness. Od tego dnia będzie możliwość organizacji imprez okolicznościowych (m.in. wesel) w lokalu z limitem 50 osób (do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw koronawirusowi).

31 maja wszyscy uczniowie wrócą do szkół.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.