Rząd przyjął ustawę dot. zerowego podatku. Z ulgi skorzysta około 2 miliony osób

pieniądze gotówka
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Rząd przyjął projekt ustawy zwalniającej młodych pracowników z podatku PIT. Ulga będzie dotyczyć wszystkich, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Przepisy mają wejść w życie z początkiem sierpnia.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o zerowym podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i osiągają przychody z m.in.: stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Zerowy PIT ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r.

Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26. roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Projekt zakłada, że ich dochody w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł rocznie będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii, Francji i Czechach” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Podatku nie będą płacić osoby zatrudnione na umowę o pracę lub zlecenie. Z nowego prawa skorzystać ma ok. dwóch milionów Polaków. Ulga w PIT dla młodych nie zwalania z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS i zdrowotnych do NFZ.

„Musi dbać o to, żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego, publicznego, ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Przy minimalnej pensji 2250 zł brutto, zwolnienie pozwala zaoszczędzić 1,6 tys. zł w skali roku. Przy średnim wynagrodzeniu 4765 zł brutto w portfelu młodym zostanie ok. 4600 zł rocznie.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Kto przed 26 rokiem życia zarabia w naszym kraju 4765 brutto ?xD niektórzy przez całe życie nie osiągnął takiej stawki xD

  2. Bardzo dobry sposób na ułatwienie startu młodym i nauczenie ich przedsiębiorczości. Jestem za tym rozwiązaniem.

  3. @Placek oczywiście że są ludzie, którzy tak zarabiają. Mój mąż zarabia 5 tys brutto, a nie ma jeszcze 25 lat.
    Bardzo fajne rozwiązanie, w końcu coś dla młodych i jeszcze bezdzietnych 😉 Tylko szkoda że dopiero teraz, bo pracuje od 19 r. ż., ale dobrze, że chociaż się złapałam, bo niektórzy nie mieli takiego szczęścia.