Rząd przyjął ustawę dot. zerowego podatku. Z ulgi skorzysta około 2 miliony osób

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock
PARTNER SERWISU

Rząd przyjął projekt ustawy zwalniającej młodych pracowników z podatku PIT. Ulga będzie dotyczyć wszystkich, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Przepisy mają wejść w życie z początkiem sierpnia.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy o zerowym podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia i osiągają przychody z m.in.: stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia. Zerowy PIT ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r.

Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26. roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Projekt zakłada, że ich dochody w kwocie nieprzekraczającej 85,5 tys. zł rocznie będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii, Francji i Czechach” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Podatku nie będą płacić osoby zatrudnione na umowę o pracę lub zlecenie. Z nowego prawa skorzystać ma ok. dwóch milionów Polaków. Ulga w PIT dla młodych nie zwalania z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS i zdrowotnych do NFZ.

„Musi dbać o to, żeby w każdym możliwym aspekcie życia społecznego, gospodarczego, publicznego, ludzie młodzi czuli, że mają dobre, poprawiające się perspektywy rozwoju osobistego i wejścia w życie zawodowe” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Przy minimalnej pensji 2250 zł brutto, zwolnienie pozwala zaoszczędzić 1,6 tys. zł w skali roku. Przy średnim wynagrodzeniu 4765 zł brutto w portfelu młodym zostanie ok. 4600 zł rocznie.4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. @Placek oczywiście że są ludzie, którzy tak zarabiają. Mój mąż zarabia 5 tys brutto, a nie ma jeszcze 25 lat.
    Bardzo fajne rozwiązanie, w końcu coś dla młodych i jeszcze bezdzietnych 😉 Tylko szkoda że dopiero teraz, bo pracuje od 19 r. ż., ale dobrze, że chociaż się złapałam, bo niektórzy nie mieli takiego szczęścia.

  2. Bardzo dobry sposób na ułatwienie startu młodym i nauczenie ich przedsiębiorczości. Jestem za tym rozwiązaniem.

  3. Kto przed 26 rokiem życia zarabia w naszym kraju 4765 brutto ?xD niektórzy przez całe życie nie osiągnął takiej stawki xD