Ryzyko przerwy w dostawie prądu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed blackoutem

latarka ciemność
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Do tej pory zapobiegano ogólnokrajowym awariom zasilania w Polsce. Ale to nie znaczy, że w przyszłości zawsze będziemy odporni na awarię. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed blackoutem.

Blackout w Polsce

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na razie daje jasno do zrozumienia: na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona blackoutem. Niemniej jednak dłuższe przerwy w dostawie prądu są w zasadzie możliwe również w Polsce, zwłaszcza ze względu na pogodę.

Zasilanie w Polsce z roku na rok staje się coraz bardziej ekologiczne. Ten rozwój jest problemem dla preppersów w Internecie. Twierdzą, że transformacja energetyczna zwiększy prawdopodobieństwo przerw w dostawie prądu w nadchodzących latach.

Powód: moce wytwórcze energii słonecznej i wiatrowej ulegają silnym wahaniom. Gdy turbiny wiatrowe i systemy słoneczne dostarczają mało energii, obecnie nadrabiają to elektrownie gazowe i węglowe. Na najbliższe lata zapowiedziano stopniowe wycofywanie produkcji energii z węgla.

Co się stanie, jeśli nastąpi przerwa w dostawie prądu?

Pociągi zatrzymują się, windy są zablokowane, wszędzie gasną światła, występuje przerwa w dostawie wody pitnej, żywność krótkoterminowa psuje się i nie można jej już produkować, obywatele nie mogą robić zakupów, ponieważ zawodzą kasy i drzwi w sklepach, informacje w radiu, telewizji, Internecie lub telefonach komórkowych nie są już dostępne, blokada całej gospodarki jest natychmiastowa. W domu możesz siedzieć w zimnie i ciemności, ponieważ światła i ogrzewanie już nie działają” – taki scenariusz w trakcie „blackout” może stać się rzeczywistością, ostrzegają niektórzy eksperci.

Jak przygotować się na awarię zasilania?

Aby ograniczyć skutki przerwy w dostawie prądu dla poszczególnych osób, każde gospodarstwo domowe powinno przygotować się na to, by przez kilka dni przeżyć bez pomocy z zewnątrz. Najważniejsze wskazówki:

1. Eksperci zalecają zaopatrzyć się w długoterminową żywność i napoje na minimum 10 dni. Konsumenci powinni przechowywać około 14 litrów płynów na osobę tygodniowo.

2. Mniejsze posiłki można przygotować przy pomocy kuchenki kempingowej (z niezbędnymi nabojami gazowymi).

3. Oprócz nagłych przypadków medycznych konsumenci powinni również pomyśleć o chorobach przewlekłych i niezbędnych lekach – dla siebie i osób niesamodzielnych wymagających opieki.

4. Ponadto konsumenci powinni zawsze mieć w domu alternatywne oświetlenie, najlepiej wraz z niezbędnym sprzętem (zapałki, zapalniczka, latarka, baterie).

5. Ciepła odzież na zimę może zrekompensować awarię ogrzewania.

6. Gospodarstwa domowe powinny wyposażyć się w agregaty prądotwórcze.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.