Rynek pracy w Lublinie – w tych branżach zarobisz najwięcej!

mechanik samochodowy w warsztacie
Materiały prasowe

Planujesz przeprowadzkę do Lublina? A może dopiero wybierasz studia albo chcesz się przebranżowić i zastanawia Cię, w jakich branżach zarabia się najwięcej? Lublin to miasto wielu możliwości. W jakich sektorach najłatwiej o pracę w Lublinie i w którym z nich są najwyższe wynagrodzenia?

Poznaj rynek pracy w Lublinie

Lublin jest sercem województwa lubelskiego, miastem akademickim i ciekawym celem turystycznym. Jest także ważnym ośrodkiem gospodarczym, co potwierdzają ciekawe oferty pracy w Lublinie. Nie bez powodu wielu absolwentów szkół wyższych wiąże swoją zawodową przyszłość z Lublinem. Miasto zamieszkuje prawie 340 tysięcy osób, a na mapie Polski wyróżnia je największy odsetek studentów. Około 70 tysięcy mieszkańców to studenci, z czego aż 10% stanowią obcokrajowcy. W Lublinie jest wiele publicznych i niepublicznych szkół wyższych, wśród których najbardziej znane są: Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie, Politechnika Lubelska, uniwersytety medyczny i przyrodniczy oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Lublinie na początku 2022 roku wyniosła 5,1%. W mieście szczególnie silnie rozwinięte jest przetwórstwo rolno-spożywcze, branża BPO (czyli usługi finansowe dla biznesu) oraz nowoczesne technologie. Charakter lokalnej gospodarki odzwierciedla lista największych pracodawców, u których dość łatwo znaleźć zatrudnienie z relatywnie wysokim uposażeniem. Najwięcej osób zatrudnia m.in.: fabryka maszyn rolniczych Sipma, fabryka samochodów typu pick-up Ursus, producent makaronu i płatków śniadaniowych Lubella oraz producent preparatów i herbat ziołowych Herbapol. Rozwijające się firmy z branży high-tech działają licznie w Lubelskim Parku Technologiczno-Przemysłowym, gdzie mogą liczyć na wsparcie lokalnego samorządu i lubelskich uczelni.

Branże, w których zarobisz najwięcej w Lublinie

Na wysokość wynagrodzenia umieszczanego w ofercie pracy wpływa wiele czynników – to m.in. poziom wykształcenia i znajomość języków obcych oczekiwany od kandydata, a także charakter samej firmy. Nie bez znaczenia jest też liczba aplikujących, którzy spełniają wszystkie wymagania stawiane przed przyszłym pracownikiem. Jeżeli Twój zawód jest na liście zawodów deficytowych w Lublinie, masz w kieszeni ważną kartę przetargową.

Jak wskazują badania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów są: kierowcy ciężarówek, ciągników i autobusów, lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy robót ziemnych, monterzy instalacji budowlanych oraz magazynierzy. Niezmiennie od lat w Lublinie, tak jak i w całym kraju, na rynku pracy widać duże zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się nowoczesnymi technologiami. Nie brakuje zatrudnienia dla programistów, testerów, projektantów UX/UI, analityków IT oraz administratorów baz danych. Na wiele ofert pracy w Lublinie mogą liczyć także specjaliści zajmujący się handlem internetowym.

W której z tych branż zarabia się najwięcej? Bez wątpienia w czołówce najlepiej opłacanych zawodów są wszystkie związane z IT. Na wynagrodzenie co najmniej na poziomie średniej krajowej (w styczniu 2022 r. – 6064,24 zł brutto) mogą liczyć nawet osoby na najniższych stanowiskach, tak zwani juniorzy. Dobrze opłacany jest także sektor medyczny, zwłaszcza lekarze. Dla przykładu mediana zarobków lekarzy rodzinnych wynosi 10 090 zł brutto.

Lublin to duże miasto o zróżnicowanym rynku pracy. Wiele sektorów poszukuje pracowników, którzy wykonują deficytowe zawody. Zazwyczaj razem z dużym zapotrzebowaniem na pracowników rośnie też proponowane im wynagrodzenie.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.