Rynek pracy w Lublinie – w tych branżach zarobisz najwięcej!

mechanik samochodowy w warsztacie
Materiały prasowe

Planujesz przeprowadzkę do Lublina? A może dopiero wybierasz studia albo chcesz się przebranżowić i zastanawia Cię, w jakich branżach zarabia się najwięcej? Lublin to miasto wielu możliwości. W jakich sektorach najłatwiej o pracę w Lublinie i w którym z nich są najwyższe wynagrodzenia?

Poznaj rynek pracy w Lublinie

Lublin jest sercem województwa lubelskiego, miastem akademickim i ciekawym celem turystycznym. Jest także ważnym ośrodkiem gospodarczym, co potwierdzają ciekawe oferty pracy w Lublinie. Nie bez powodu wielu absolwentów szkół wyższych wiąże swoją zawodową przyszłość z Lublinem. Miasto zamieszkuje prawie 340 tysięcy osób, a na mapie Polski wyróżnia je największy odsetek studentów. Około 70 tysięcy mieszkańców to studenci, z czego aż 10% stanowią obcokrajowcy. W Lublinie jest wiele publicznych i niepublicznych szkół wyższych, wśród których najbardziej znane są: Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie, Politechnika Lubelska, Uniwersytety Medyczny i Przyrodniczy oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w Lublinie na początku 2022 roku wyniosła 5,1%. W mieście szczególnie silnie rozwinięte jest przetwórstwo rolno-spożywcze, branża BPO (czyli usługi finansowe dla biznesu) oraz nowoczesne technologie. Charakter lokalnej gospodarki odzwierciedla lista największych pracodawców, u których dość łatwo znaleźć zatrudnienie z relatywnie wysokim uposażeniem. Najwięcej osób zatrudnia m.in.: fabryka maszyn rolniczych Sipma, fabryka samochodów typu pick-up Ursus, producent makaronu i płatków śniadaniowych Lubella oraz producent preparatów i herbat ziołowych Herbapol. Rozwijające się firmy z branży high-tech działają licznie w Lubelskim Parku Technologiczno-Przemysłowym, gdzie mogą liczyć na wsparcie lokalnego samorządu i lubelskich uczelni.

Branże, w których zarobisz najwięcej w Lublinie

Na wysokość wynagrodzenia umieszczanego w ofercie pracy wpływa wiele czynników – to m.in. poziom wykształcenia i znajomość języków obcych oczekiwany od kandydata, a także charakter samej firmy. Nie bez znaczenia jest też liczba aplikujących, którzy spełniają wszystkie wymagania stawiane przed przyszłym pracownikiem. Jeżeli Twój zawód jest na liście zawodów deficytowych w Lublinie, masz w kieszeni ważną kartę przetargową.

Jak wskazują badania Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie, wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów są: kierowcy ciężarówek, ciągników i autobusów, lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, pracownicy robót ziemnych, monterzy instalacji budowlanych oraz magazynierzy.

Niezmiennie od lat w Lublinie, tak jak i w całym kraju, na rynku pracy widać duże zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się nowoczesnymi technologiami. Nie brakuje zatrudnienia dla programistów, testerów, projektantów UX/UI, analityków IT oraz administratorów baz danych. Na wiele ofert pracy w Lublinie mogą liczyć także specjaliści zajmujący się handlem internetowym.

W której z tych branż zarabia się najwięcej? Bez wątpienia w czołówce najlepiej opłacanych zawodów są wszystkie związane z IT. Na wynagrodzenie co najmniej na poziomie średniej krajowej (w styczniu 2022 r. – 6064,24 zł brutto) mogą liczyć nawet osoby na najniższych stanowiskach, tak zwani juniorzy. Dobrze opłacany jest także sektor medyczny, zwłaszcza lekarze. Dla przykładu mediana zarobków lekarzy rodzinnych wynosi 10 090 zł brutto.

Lublin to duże miasto o zróżnicowanym rynku pracy. Wiele sektorów poszukuje pracowników, którzy wykonują deficytowe zawody. Zazwyczaj razem z dużym zapotrzebowaniem na pracowników rośnie też proponowane im wynagrodzenie.

Lublin – najlepsze sposoby dla poszukiwania zatrudnienia

Poszukując pracy, warto zastanowić się nad najlepszymi ku temu sposobnościami – takimi, które w jak najkrótszym czasie pozwolą nam na objęcie godnego uwagi stanowiska. Zdecydowanie najbardziej efektywną metodą jest skorzystanie z asysty rozmaitych portali ogłoszeniowych, które jako jedyne pozwalają przedsiębiorcom na tak znaczne skrócenie czasu rekrutacji. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą z kolei skorzystać z największej bazy możliwości, jaką tylko są w stanie sobie wyobrazić, mogąc wyraźnie zmaksymalizować swoje szanse na zdobycie pracy, zwyczajnie odpowiadając swoim CV na dziesiątki ogłoszeń dziennie.

Szczególnie w przypadku uczniów i studentów poszukujących stażu czy praktyk zawodowych, godnym rozważenia pomysłem będzie osobiste udanie się do siedziby wcześniej upatrzonego przedsiębiorcy. Niestety, trudno w tym przypadku mówić o efektywności rzeczonego rozwiązania – jeżeli bowiem pracodawca nie prowadzi w danej chwili rekrutacji, to Twoje możliwości zostaną znacznie ograniczone. Będziesz mógł jedynie postarać się o zrobienie na nim na tyle dobrego wrażenia, by ten priorytetowo potraktował Twoją kandydaturę w trakcie najbliższego naboru.

Dobrym pomysłem może być poszukiwanie zajęcia w powiatowym urzędzie pracy, co wbrew obiegowej opinii, może stanowić właściwą opcję nie tylko dla osób o niskich kwalifikacjach i niewielkim poziomie wykształcenia. Pracę tutaj z powodzeniem znajdzie także wysokiej klasy specjalista, legitymujący się wykształceniem wyższym.

Agencje pracy tymczasowej również mogą stanowić dla wielu właściwą metodę, choć w ich przypadku trudno jest mówić o stabilności zatrudnienia. Umowa o pracę to w ich przypadku rzadkość – standard stanowi niestety umowa zlecenie.

O czym pamiętać w CV, by zwiększyć swoje szanse?

Zasadniczo wymagania pracodawców wobec kandydatów są jasne, dotyczące określonych umiejętności technicznych i poziomu wykształcenia. Istotne może być również doświadczenie na podobnym stanowisku. Niemniej, żeby zmaksymalizować swoje szanse, warto pamiętać o umieszczeniu kilku dodatkowych informacji – najistotniejsze będą kursy i szkolenia powiązane z branżą, w której chcesz rozpocząć swoją karierę (lub ją kontynuować).

Istnieje kilka umiejętności, które będą mile widziane przez rekruterów niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujesz – świadczyć będą bowiem o Twojej wszechstronności, zapewniając pracodawcę, że poradzisz sobie również w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach. Może to być prawo jazdy kat. B, umiejętność obsługi komputera i urządzeń biurowych, a także znajomość języka angielskiego (bądź innego języka obcego).

Trzeba również mieć na uwadze, że coraz istotniejsze w oczach pracodawców są kompetencje miękkie, w niektórych sektorach stawiane na równi ze zdolnościami praktycznymi, lub nawet brane za istotniejsze. Wśród najważniejszych kompetencji miękkich wymienia się komunikatywność, zdolność do logicznego myślenia, odporność na stres czy umiejętność pracy w grupie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.