Rusza budowa inteligentnego systemu zarządzania ruchem

wiatła

Rewolucja na lubelskich ulicach. Do końca roku w Lublinie ma funkcjonować Inteligentny System Zarządzania Ruchem. Zielona fala, tablice informujące o czasie przejazdu czy informacje o zablokowanych ulicach. Kierowcom ma to znacznie ułatwić poruszanie się przez miasto.

Już w tym roku kierowcy poruszający się ulicami Lublina będą mogli jeździć z udogodnieniami, bo właśnie miasto Lublin podpisało umowę o budowę Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem. A ma On za zadanie m.in informować o czasie przejazdu, zablokowanych ulicach, regulacji cyklu świateł w celu zmniejszenia korków, czy organizację 'zielonej fali’.

Ale bez utrudnień się nie obędzie. Termin prac jeszcze miasto nie podało. Stworzenie systemu wiążę się z utrudnieniami, bo trzeba będzie przebudować skrzyżowania.

- Dokładna data nie jest znana - mówi naczelnik Wydziału Zarządzania Ruchem Andrzej Matacz.

A mowa tu o ponad 60 skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, co stanowi przeszło połowę urządzeń tego typu znajdujących się w mieście. Ponad 20 z nich przejdzie kompleksową modernizację, w ramach której wymiana urządzeń sterujących będzie połączona z wymianą całego osprzętu, łącznie ze słupkami, masztami i wysięgnikami. Wszystkie objęte systemem sygnalizacje zostaną połączone ze sobą siecią światłowodową i skoordynowane. Mózgiem całego systemu będzie Centrum Sterowania Ruchem zlokalizowane razem z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego i Miejskim Centrum Monitoringu Wizyjnego w śródmieściu Lublina.

Inwestycja zakłada przede wszystkim stworzenie priorytetów dla pojazdów komunikacji miejskiej. System samodzielnie, lub zarządzający nim, będzie wykrywał opóźnione względem rozkładu pojazdy transportu publicznego i wydłużał dla nich długość światła zielonego na poszczególnych korytarzach komunikacyjnych. Będzie on także wykrywał zdarzenia drogowe i sugerował kierowcom trasy objazdowe.

Zarządzający ruchem otrzyma możliwość rozładowywania z zatorów drogowych konkretnych rejonów/dzielnic miasta. Skracając lub wydłużając długość świateł na skrzyżowaniach okalających dany rejon, będzie sterował natężeniem ruchu w poszczególnych obszarach.

Ponadto, w różnych punktach miasta pojawią się tablice, za pomocą których będą kierowcom dostarczane informacje np. o czasie potrzebnym na pokonanie danego odcinka drogi, kolizjach, czy alternatywnych drogach dojazdu. W ramach systemu uruchomiona zostanie także strona internetowa z informacjami o aktualnych warunkach panujących na drogach w mieście.

Budowa systemu została powierzona warszawskiej spółce Qumak S.A., która zaoferowała wykonanie prac za kwotę 27,921 mln zł.

fot. sxc.hu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.