Tańczył półnagi na Majdanku. Uczeń z Izraela odpowie za swój incydent

Państwowe Muzeum na Majdanku | fot. Dominik Wąsik

Zarzut znieważenia miejsca pamięci i ludzkich prochów postawiono 17-letniemu uczniowi z Izraela, który obnażył się na terenie dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku w Lublinie.

Do incydentu doszło w miniony piątek na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. O zdarzeniu poinformował izraelski serwis Haaretz.com. Zwiedzająca Muzeum wycieczka z Izraela weszła do więźniarskiego baraku, ale jeden z jej uczestników został przed wejściem. W pewnym momencie zdjął spodnie i zaczął tańczyć półnagi. Do zdarzenia doszło na terenie III pola więźniarskiego.

Całe zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu, przy których czuwali pracownicy Muzeum. Pracownicy ochrony szybko zauważyli wybryk młodzieńca i przystąpili do działania. Na miejsce wezwano policję, która zatrzymała 17-letniego ucznia z Izraela.

Nastolatek został przesłuchany przez prokuraturę. Nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć swojego zachowania. 17-latkowi postawiono zarzuty z art. 261 Kodeksu karnego, który mówi o znieważeniu pomnika lub miejsca pamięci, oraz art. 262 kk, dotyczącym znieważenia zwłok, prochów ludzkich lub miejsc spoczynku zmarłych. Grozi za to grzywna lub kara ograniczenia wolności.

Na poczet przyszłej kary policjanci zabezpieczyli gotówkę, jaką miał przy sobie nastolatek – tysiąc złotych. 17-latek został zwolniony, po czym wrócił do Izraela. Wniosek o jego ukaranie będzie skierowany do sądu.

Głos w sprawie wzięło izraelskie Ministerstwo Edukacji, które podkreśliło, że podobne incydenty będzie traktować z „całą surowością”. Uczniowie, którzy dopuścili się nieodpowiedniego zachowania w piątek, mają spotkać z sankcjami dyscyplinarnymi.

Niemiecki obóz koncentracyjny na Majdanku istniał od października 1941 r. do lipca 1944 r. Spośród prawdopodobnie 150 tys. osób, które przeszły przez Majdanek, na skutek głodu, chorób, pracy ponad siły, a także w egzekucjach i komorach gazowych życie straciło tu około 80 tys. osób.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.