Rowerzyści narzekają na brak oświetlenia ścieżki rowerowej prowadzącej nad Zalew Zemborzycki

Ścieżka rowerowa nad Zalew Zemborzycki
Ścieżka rowerowa nad Zalew Zemborzycki | fot. Dominik Wąsik

Rowerzyści czekają i nie mogą się doczekać. Chodzi o brak oświetlanie ścieżki rowerowej przy Bystrzycy, która prowadzi od ul. Zawilcowej aż do Zalewu Zemborzyckiego. Radny Marcin Nowak apeluje o zabezpieczenie środków w przyszłorocznym budżecie miasta na realizację inwestycji.

Brak oświetlania ścieżki rowerowej

Radny Marcin Nowak w złożonej interpelacji zwrócił się z prośbą o oszacowanie i zabezpieczenie w przyszłorocznym budżecie miasta środków pieniężnych na przygotowanie projektu oświetlenia ścieżki rowerowej wzdłuż Bystrzycy i rozpoczęcie jego wdrożenia.

„Wykonana przed kilku laty ścieżka rowerowa to trasa, po której w sezonie codziennie poruszają się tysiące rowerzystów. Do chwili obecnej ta malownicza arteria komunikacyjna, nie doczekała się kompleksowego rozwiązania, pozwalającego na poruszanie się po niej po zmroku” – pisze w interpelacji radny Marcin Nowak.

Radny przyznał, że motywacją do zainicjowania działań w tym zakresie były docierające do niego sygnały o potrzebie wdrożenia takiego rozwiązania.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta Lublin. Zapytaliśmy m.in. o to, czy budowa oświetlenia ścieżki rowerowej nad Zalew Zemborzycki była już wcześniej rozważana. Warto przypomnieć, że ścieżka rowerowa wzdłuż Bystrzycy od ul. Zawilcowej do Zalewu Zemborzyckiego ma długość ponad 10 km.

„Kwestia rozbudowy infrastruktury rowerowej wzdłuż Bystrzycy została podjęta w programie rewitalizacji i zagospodarowania doliny rzeki Bystrzycy, która realizowana jest w miarę możliwości finansowych miasta w ramach poszczególnych inwestycji. Aktualnie w przygotowaniu jest przetarg na opracowanie dokumentacji dla pierwszego etapu Parku Nadrzecznego, będącego elementem tej koncepcji” – mówi Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zobacz także: Radny apeluje o przywrócenie jazdy przez ul. Królewską w weekendy. Znalazł też sposób na regulacje ruchu przy Bramie Krakowskiej

Czy w takim razie rowerzyści mogą w najbliższych latach liczyć na budowę oświetlenia?

„Budowa instalacji oświetleniowej wymaga szczegółowej analizy warunków, które musi spełnić tego typu inwestycja – w zakresie budowy linii kablowej, przyłączy, słupów, lamp i całej infrastruktury towarzyszącej. Standardem jest projektowanie oświetlenia energooszczędnego i wykorzystującego odnawialne źródła energii. Analizie powinna podlegać również kwestia własności działek” – twierdzi Monika Głazik.

Ratusz informuje, że odpowiedź na interpelację radnego Nowaka zostanie udzielona w ustawowym terminie.

Aktualnie długość infrastruktury rowerowej w Lublinie wynosi około 191 km. W budowie są kolejne odcinki ścieżek, m.in. przy ul. Abramowickiej, Północnej, Elsnera oraz Jana Pawła II.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Niech rowerzyści i piesi najpierw zaczną używać odblasków i oświetlenia; dla swojego bezpieczeństwa.