Problem z przerzutkami, napędem, siodełkiem czy oświetleniem. To tylko kilka usterek, które wychwycili aktywiści z Porozumienia Rowerowego podczas audytu miejskiej wypożyczalni rowerów.
Kontroli technicznej zostało poddanych 109 rowerów, czyli ponad 12 proc. wszystkich, które są dostępne w miejskiej wypożyczalni (951 rowerów). Rowery zostały wypożyczane z 18 losowo wybranych stacji. Stan techniczny rowerów okazał się fatalny.
– Tylko 35 rowerów działało bez żadnych zastrzeżeń. To zaledwie 32 proc. wszystkich sprawdzonych rowerów – podkreśla Michał Wolny z Porozumienia Rowerowego. W 29 rowerach stwierdzono usterki uniemożliwiające bezpieczną i zgodną z przepisami ruchu drogowego jazdę po drogach publicznych – dodaje.
Łącznie wykryto 125 usterek. Było to m.in. zbyt niskie ciśnienie powietrza w oponach, usterki oświetlenia tylnego, usterki napędu, obracające się chwyty kierownicy, problemy z siodełkiem, usterki układu kierowniczego, usterki hamulca przedniego, usterki oświetlenia przedniego, usterki dzwonka, problemy ze zmianą biegów, problemy ze zwrotem, usterki hamulca tylnego.
![Lublin: Rowery miejskie są niebezpieczne? Sprawdzili stan rowerów [RAPORT] 1 IMG 20170919 134553](https://cdn.spottedlublin.pl/media/2018/03/IMG_20170919_134553.jpg)
– Niesprawny sprzęt zniechęca do korzystania z wypożyczalni i może stanowić duże niebezpieczeństwo dla rowerzystów. Niestety przy tak znacznym odsetku rowerów z nieprawidłowościami, prawdopodobieństwo wypożyczenia niesprawnego roweru jest wyjątkowo duże. Wszystkie usterki dotyczące konkretnych rowerów zostaną zgłoszone operatorowi Lubelskiego Roweru Miejskiego – dodaje Wolny.
Link do raportu – RAPORT LUBELSKIEGO ROWERU MIEJSKIEGO
Niebezpieczne rowery miejskie
To nie pierwsze usterki wykryte przez rowerzystów. Jeden z mieszkańców naszego miasta nagrał w 2017 materiał, w którym pokazuje rower, którym się poruszał. Oczywiście, pełen był usterek.
– Jazda na tym rowerze była realnym zagrożeniem mojego zdrowia, a nawet może życia. Tylko ze względu na moje doświadczenie i umiejętności oraz wyjątkową ostrożność, uniknąłem poważnej sytuacji na drodze. Mimo podwójnego „pipnięcia” i zaświecenia się diody przy elektrozamku, rower nie został poprawnie zwrócony. Zauważyłem to po ponad 10 minutach od zwrócenia i zwróciłem ręcznie, w aplikacji – opisuje Krzysztof.
Co, gdy rower jest uszkodzony?
Użytkownicy rowerów miejskich zapominają o zgłaszaniu usterek. Zgodnie z regulaminem Lubelskiego Roweru Miejskiego wszelkie awarie powinny być zgłaszane telefonicznie do BOK LRM maksymalnie w ciągu 12 godzin od wypożyczenia roweru w systemie.
W przypadku każdej awarii uniemożliwiającej dalszą jazdę, Klient jest zobowiązany zatrzymać się i powiadomić telefonicznie BOK LRM oraz odprowadzić rower do najbliższej Stacji LRM.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię