Rowerowe nieprawidłowości celno-skarbowe na kwotę blisko 1,3 mln zł

koła do roweru, części do roweru
fot. KAS

Skład celny to specjalnie wydzielone miejsce magazynowe, znajdujące się pod nadzorem celnym, z którego korzystają importerzy towarów. Przeznaczony jest do składowania i przechowywania towarów sprowadzonych spoza Unii Europejskiej, w tym np. z Chin.

Korzystanie ze składu pozwala odroczyć zapłatę należności celno-podatkowych za towar. Dzięki możliwości składowania towarów importerzy nie muszą od razu uiszczać opłat celnych i podatków, a robią to dopiero, gdy towary opuszczają skład celny.

Braki towarowe

Kontrola towarów i dokumentacji potwierdziła, że w jednym ze składów celnych w powiecie chełmskim brakuje aż 822 rowerów górskich – chociaż oficjalnie figurują one w dokumentach. Łączna wartość rynkowa brakującego towaru to 396 tys. zł.

Nadwyżki towarowe

W kontrolowanym składzie funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej stwierdzili też nadwyżki towarowe, które nie miały odzwierciedlenia w prowadzonej dokumentacji. Chodzi o rowery górskie i elektryczne – łącznie 555 „dodatkowych” jednośladów. Część z nich to tańsze zamienniki rowerów, których brakowało na składzie.

części do roweru
fot. KAS

Oszustwo celno-skarbowe

Stwierdzone nieprawidłowości – braki towarowe i nadwyżka, w tym podmiana jednych modeli rowerów na inne – to ewidentna próba zaniżenia przez importerów należnych ceł i podatków od sprowadzonego spoza Unii Europejskiej towaru.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oszacowali uszczuplenia należności celno-podatkowych na łączną kwotę około 1,3 mln zł. Dalsze ustalenia w sprawie będzie prowadziła komórka dochodzeniowo-śledcza lubelskiej KAS.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.