Rondo na granicy gmin Lublin i Niemce otrzymało nazwę Jaworzniacy

Rondo przy ul. Choiny z nazwą Jaworzniacy | fot. Miasto Lublin
Rondo przy ul. Choiny z nazwą Jaworzniacy | fot. Miasto Lublin

Rada Miasta Lublin przyjęła uchwałę w sprawie nadania rondu przy ul. Choiny nazwę Jaworzniacy. Z uwagi na lokalizację ronda w granicach Lublina i gminy Niemce, nazwa została uzgodniona z sąsiednią gminą.

Rondo Jaworzniacy na ul. Choiny

Nadanie nazwy Jaworzniacy jest formą upamiętnienia walczących w okresie stalinizmu, w latach 1944-1956 o Niepodległą Polskę Młodocianych Więźniów Politycznych, którzy za działalność o wolność i niezawisłość Polski byli zsyłani do specjalnego więzienia w Jaworznie.

Więzienie to zorganizowane w 1951 r. istniało do 31 sierpnia 1956 r. W tym czasie przeszło przez nie ponad 10 tys. młodocianych więźniów, działaczy ruchu niepodległościowego, w większości skazanych za przestępstwa polityczne, z których najbardziej powszechnym była przynależność do nielegalnych organizacji, mających na celu obalenie demokratyczno-ludowego ustroju Państwa Polskiego.

Rondo przy ul. Choiny zostało wybudowane na granicy dwóch jednostek administracyjnych, w ramach realizowanej w latach 2017-2019 przebudowy ul. Choiny. Rondo o średnicy 26 metrów, które powstało na odcinku końcowym inwestycji na granicy Miasta Lublin i Gminy Niemce pełni funkcję pętli do zawracania autobusów i trolejbusów. Przy wyjeździe z miasta, po prawej stronie usytuowana jest zajezdnia autobusowo-trolejbusowa, zatoki postojowe oraz jezdnie manewrowe.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.