Rodzice rozwścieczeni! Nie wszyscy dostali przelew z 500 plus w czerwcu. Kiedy ZUS przeleje pieniądze?

Banknoty 500-złotych
Banknoty 500-złotych | fot. Adobe Stock

Wielu rodziców nie ukrywa swojego rozwścieczenia. Jest to spowodowane faktem, iż nie dostali oni przelewu 500 plus na dziecko w czerwcu. Dlaczego ZUS nie przelał środków ze świadczenia 500 plus za czerwiec? Powodów może być kilka.

Od czerwca 2022 r. to ZUS odpowiada za wypłacanie świadczenia 500 plus na konta rodziców i opiekunów prawnych. ZUS zajmuje się rozpatrywaniem złożonych wniosków i wydawaniem decyzji o przyznaniu świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca do 31 maja 2023 r.

Dlaczego ZUS nie zrobił przelewu 500 plus w czerwcu?

Wielu rodziców szuka w sieci informacji na temat powodu, dla którego Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przelał środków z programu 500 plus w czerwcu. Rodzice, logując się do profilu PUE ZUS nie znajdują tam informacji o przypisanym terminie wypłaty 500 plus oraz przyczyny, dlaczego ten termin nie został jeszcze przypisany, a środki z rządowego programu przelane na konto za miesiąc czerwiec.

Przypomnijmy: ZUS wyznaczył łącznie 10 terminów, w których będzie realizował przelewy z 500 plus. Każdy uprawniony rodzic otrzymuje świadczenie wychowawcze 500 plus w jednym z tych terminów: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 albo 22 dnia miesiąca. Maksymalnie do tego dnia środki z 500 plus powinny znaleźć się na koncie bankowym rodzica. Jeśli termin wypada w dzień wolny od pracy, to pieniądze zostaną przelane wcześniej – ostatniego dnia roboczego przed tym terminem.

Nie dostałeś 500 plus w czerwcu? Sprawdź swój wniosek

Co z wnioskami o 500 plus, które nie zostały jeszcze rozpatrzone przez ZUS, pomimo złożenia nich w terminie? Odpowiedzi na to i inne pytania poszukuje wielu rodziców. Załamani rodzice próbują uzyskać odpowiedzi na infolinii ZUS, lecz konsultanci informują, że mają czekać na wiadomość w profilu PUE ZUS. Postanowiliśmy skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, by wyjaśnić niepokojącą sytuację z wnioskami i wypłatą 500 plus.

„Aktualnie trwają ostatnie postępowania wyjaśniające w sprawie wniosków o świadczenie wychowawcze. Wnioski o 500 plus na bieżący okres wypłat dla pozostałych uprawnionych zostaną rozpatrzone do końca lipca. Te wnioski są aktualnie wyjaśniane z powodu błędów, jakie się w nich znalazły” – informuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

„Zakład kontaktuje się z osobami, które popełniły błąd we wniosku. W niektórych przypadkach wyjaśnia wątpliwości bez potrzeby angażowania rodziców. W takich sytuacjach opiekunowie nie muszą nic robić. Wypłaty tych świadczeń będą realizowane w ciągu kilku dni od przekazania informacji o ich przyznaniu, a jeżeli wniosek dotyczył więcej niż jednego dziecka, wypłata będzie zrealizowana w terminie przewidzianym dla pozostałych przyznanych już świadczeń. Pierwsza wypłata będzie zawierała również wyrównanie za okres od czerwca” – przekonuje Małgorzata Korba.

W przypadku wniosków cudzoziemców, wobec których konieczne jest zweryfikowanie legalności pobytu w Polsce i dostępu do rynku pracy, zostaną rozpatrzone do końca sierpnia.

„Żeby otrzymywać wypłatę 500 plus w bieżącym okresie świadczeniowym (czerwiec 2022 – maj 2023), konieczne było złożenie wniosku do ZUS. Docierają do nas sygnały, że niektórzy rodzice takiego zgłoszenia jeszcze nie przesłali. Nadal mogą to zrobić – drogą elektroniczną” – przypomina Korba.

Wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus można złożyć do ZUS tylko elektronicznie. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Rodzice, którzy mają numer PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal [email protected] lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Za robotę się weźcie a nie dymacie państwo i później dziwicie się, że drożyzna, rosnące stopy procentowe itd.