Robot da Vinci wspiera operacje ginekologiczne w szpitalu przy al. Kraśnickiej

Operacje z użyciem robota da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie
Operacje z użyciem robota da Vinci w szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie | fot. UMWL

W Pracowni Robotyki Operacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie rozpoczęły się zabiegi z zakresu ginekologii. Operacje z użyciem robota da Vinci są już wykonywane w zakresie chirurgii i urologii.

Operacje z użyciem robota da Vinci

Robot da Vinci ma kilka ramion. Chirurg operuje nimi za pomocą specjalnej konsoli. Ruchy ramion imitują anatomiczne ruchy nadgarstka operatora. Wspomaga pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zapewniony jest nieograniczony dostęp i nieosiągalna innymi technikami precyzja ruchów podczas operacji.

W tym roku szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Koszt zakupu robota wyniósł blisko 15 mln złotych.

„Wykorzystanie chirurgii robotycznej da Vinci zmniejsza urazy wewnętrzne i krwawienia, co pozwala niemal całkowicie wyeliminować komplikacje pooperacyjne. Narzędzia chirurgiczne nie tną przez wszystkie powłoki ciała, ale są wprowadzane przez kilkumilimetrowe otwory. Pacjent często może wrócić do domu już w drugiej dobie po zabiegu. Szybciej też wraca do pełnej sprawności” – mówi dr n. med. Małgorzata Piasecka, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Dyrekcji szpitala przy al. Kraśnickiej udało się pozyskać do współpracy lekarzy, którzy oprócz uprawnień do wykonywania operacji robotycznej, mają również status proktorów – specjalistów mogących szkolić przyszłych operatorów.

„Obecnie w naszym szpitalu w trakcie programu szkoleniowego, objętego certyfikacją, są cztery zespoły lekarzy: po jednym zespole urologicznym i ginekologicznym oraz dwa chirurgiczne. W skład każdego zespołu wchodzi dwóch lekarzy, operator i asystent. Po zakończeniu procesu szkoleniowego obecnych zespołów certyfikację rozpoczną kolejni. Docelowo planowane jest przeszkolenie 20 osób personelu medycznego, które zdobędą uprawnienia do przeprowadzania operacji robotycznych” – wyjaśnia Dorota Cichocka, koordynator Pracowni Robotyki Operacyjnej w WSS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Pierwszą operację z użyciem robota da Vinci w Pracowni Robotyki Operacyjnej przy al. Kraśnickiej przeprowadził w kwietniu br. dr n. med. Jerzy Draus – wybitny specjalista, doświadczony chirurg i popularyzator wykorzystania systemów robotycznych w chirurgii. Szkolił chirurgów i personel medyczny w tym zakresie w ponad 40 szpitalach na terenie Skandynawii, Francji i Szwajcarii.

Z kolei operacje ginekologiczne z użyciem da Vinci rozpoczął w lubelskim szpitalu dr hab. n. med. Andrzej Nowakowski, profesor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie. Doktor Nowakowski jest specjalistą położnictwa i ginekologii, w tym ginekologii onkologicznej.

W Pracowni Robotyki Operacyjnej lubelskiego szpitala wykonywane są także zabiegi urologiczne. Prostatektomia z użyciem robota da Vinci to najbardziej innowacyjna metoda leczenia nowotworów prostaty z zachowaniem potencji seksualnej i trzymaniem moczu oraz jedno- lub obustronnym zaoszczędzeniem pęczków naczyniowo-nerwowych.

W niedalekiej przyszłości w szpitalu przy al. Kraśnickiej powstanie Ośrodek Edukacyjny Chirurgii Robotycznej, w którym będą prowadzone szkolenia dla zespołów chirurgicznych z innych szpitali województwa lubelskiego i całej Polski. Szpital otrzymuje już zapytania w tej sprawie m.in. z Krakowa i Rzeszowa. Zabiegi z chirurgii robotycznej mogą wykonywać jedynie lekarze posiadający stosowne certyfikaty, a proces kształcenia przyszłego operatora trwa kilka miesięcy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.