Włamywacze czekają na dogodną okazję. Zachowaj czujność i przestrzegaj tych kilku zasad, gdy opuszczasz miejsce zamieszkania. Łupem przestępców głównie padają przede wszystkim pieniądze, biżuteria oraz sprzęt elektroniczny. Apelujemy o ostrożność oraz zwracanie uwagi na osoby obce i podejrzanie zachowujące się na osiedlach mieszkalnych.
Przy włamaniu nie ma przypadku – selekcja celu
Zanim dojdzie do włamania, włamywacze planują, obserwują i pozyskują informacje na temat swojego potencjalnego łupu. Szukają głównie pieniędzy, biżuterii i drogiej elektroniki. Chodzi o dobra szybko zbywalne, na które jest popyt.
Jeśli więc widzisz regularnie podejrzane osoby, zachowania w obrębie swojego domu, osiedla. Zapamiętuj szczegóły. Detale dotyczące pojazdów, takie jak marka, kolor i numer rejestracyjny, mogą być pomocne przy identyfikacji sprawcy. Zdarza się, że przestępcy rozpoznanie prowadzą dużo wcześniej tak aby za kilka dni nikt nie skojarzył ich ze zdarzeniem. Często pojawiają się na osiedlach, spacerują w okolicy klatek schodowych.
Unikaj samodzielnych działań — przestępcy mogą być uzbrojeni
Pamiętajmy, że w przypadku zauważenia podejrzanej osoby nie należy podejmować działań na własną rękę. Należy niezwłocznie powiadomić policję lub inne odpowiednie służby.
Kilka podstawowych zasad, które mogą zniechęcić złodzieja
- Wychodząc z domu nie zostawiajmy uchylonych okien, ani drzwi balkonowych
- Sprawdź urządzenia alarmowe, poproś wspólnotę o kontrolę monitoringu
- Schowaj w mniej oczywistych miejscach gotówkę, biżuterię
- Nie wpuszczaj obcych do mieszkania, pod żadnym pozorem
Co robić, gdy zdarzy się włamanie
Gdy jednak nastąpi włamanie, nie rób porządków, nie przeglądaj rzeczy, celem stwierdzenia co zginęło, w ten sposób zacierasz ślady. Najpierw zawiadom Policję!
Oczywiście przestrzeganie tych zasad nie sprawi, że w 100% uchronimy się od tego zjawiska. Jednak dzięki nim zminimalizujemy prawdopodobieństwo zaistnienia włamania.
Dodaj swój komentarz