Rio 2016: Pewne drugie zwycięstwo i awans siatkarek z Lublina!

165633 kinga kolosinska i monika brzostek

W swoim drugim meczu na igrzyskach w Rio siatkarki plażowe Kinga Kołosińska i Monika Brzostek pewnie pokonały 2-0 Rosjanki Jekaterinę Birłową i Jewgenię Ukołową. Polki są już pewne awansu do następnej rundy.

Obie ekipy przystępowały do meczu w skrajnie różnych nastrojach. Polki po zwycięstwie w pierwszym meczu z Amerykankami miały świadomość, że pokonanie Rosji może zapewnić im awans do 1/8 finału. Rosjanki po inauguracyjnej porażce z Brazylijkami znalazły się pod ścianą. Druga przegrana mogła przekreślić ich szanse na awans.

Polki zaczęły ten mecz znacznie lepiej niż z Amerykankami. Bardzo szybko uciekły rywalkom na 6-3. Rosjanki jednak zdołały się zbliżyć do Polek dwukrotnie w pierwszym secie. Najpierw zmniejszyły przewagę Polek do jednego punktu, a na tablicy pojawił się rezultat 11-10. Kołosińska i Brzostek szybko wzięły się jednak w garść i zdołały odskoczyć na 16-13. Niezmordowane Birłowa i Ukołowa ponownie dogoniły Polki, doprowadzając do remisu po 17. I znów, to ostrzeżenie podziałało na nasze zawodniczki mobilizująco – poprawiły grę w bloku i ostatecznie wygrały pierwszą partię 21-19.

Drugi set zaczął się znów po myśli Polek, które szybko uciekły rywalkom na dwa punkty, ale Rosjanki ostatni raz w tym meczu, wykrzesały w sobie jeszcze trochę siły by zagrozić naszym zawodniczkom i udało im się wyjść na prowadzenie 4-5. To jednak okazało się wszystkim na co było je tego dnia stać. Lublinianki szybko uciekły na 11-9, a Rosjanki zaczęły popełniać błędy, atakowały w aut i przestrzeliły zagrywkę. Ostatecznie drugi set zakończył się zwycięstwem Kołosińskiej i Brzostek 21-18. Przed ostatnim grupowym meczem z gospodyniami igrzysk – Brazylijkami – Polki są już pewne udziału w 1/8 finału. Mecz z Brazylią w czwartek 10.08 o godz 15:00.

Pochodząca z Lublin Kinga Kołosińska i pochodząca z Rybnika Monika Brzostek, na co dzień reprezentują barwy AZS UMCS TPS. Na swoim koncie mają m.in. zwycięstwa w czterech ostatnich mistrzostwach Polski w piłce plażowej (2012, 2013, 2014, 2015), brązowy medal Mistrzostw Europy (Klagenfurt 2015), brązowy medal Pucharu Świata (Olsztyn 2015) czy srebrny medal Pucharu Świata (Rio 2016). Na igrzyskach w Rio nie tylko same debiutują, ale są też pierwszymi w historii reprezentantkami Polski w siatkówce plażowej, które zakwalifikowały się na  igrzyska olimpijskie.

(zdjęcie: UMCS.pl)