Rewitalizacja Podzamcza. Projekt gotowy do uchwalenia

podzamcze lublin
Projekt rewitalizacji Podzamcza

Projekt miejscowego planu zagospodarowania rejonu Podzamcza już na prostej. Nie wymaga ponownego wyłożenia do wglądu publicznego i zostanie skierowany do uchwalenia przez Radę Miasta na najbliższej sesji (21 maja). Mając gotowy dokument planistyczny Lublin będzie mógł się starać o dofinansowanie projektu rewitalizacji tego obszaru.

Prezydent Miasta Lublin podjął decyzję o rozstrzygnięciu uwag wniesionych do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic: Podzamcze, Aleja Tysiąclecia, Lubartowska, Ruska.

Dyskusja wokół Podzamcza toczy się od 2008 roku. Przez tych 7 lat przeprowadziliśmy wiele prac analitycznych, konsultacji i korekt w porozumieniu z partnerami społecznymi. Projekt zagospodarowania rejonu Podzamcza jest po dwukrotnym wyłożeniu publicznym i nadszedł już czas, by zrobić krok naprzód i uchwalić dokument. Mamy szansę na uporządkowanie tego terenu, co więcej stoimy przed możliwością uzyskania środków na projekt rewitalizacji – mówi Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

Drugie wyłożenie projektu planu zakończyło się 24 kwietnia. Uwagi można było składać do 8 maja, w tym czasie wpłynęło 89 pism, co stanowi trzykrotność złożonych wniosków podczas pierwszego wyłożenia. Wówczas było ich 28 i część uwag została uwzględniona. Obecnie wnioski dotyczyły m.in. ekspozycji rzeki Czechówki i fundamentów Wielkiej Synagogi Maharszala, zmiany parametrów al. Tysiąclecia, zachowania funkcji i obiektu Dworca PKS, przeniesienie Dworca PKP w rejon PKS, wyłącznie zielone zagospodarowanie Placu Izaaka Singera i całego terenu Podzamcza na wzór z czasów Jagiellonów.

Dopiero mając gotowy dokument miejscowego planu zagospodarowania miasto może starać się o dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na „Modelową rewitalizację miast” w wysokości do 5 mln zł.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju ogłosiło konkurs dotacji skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. W pierwszym etapie zostanie wyłonionych 50 miast, które otrzymają wsparcie eksperckie i szkoleniowe przy opracowaniu wniosków o dofinansowanie. Do drugiego etapu, w oparciu o złożone wnioski, zostanie wyłonionych 20 miast. – mówi Ewa Rewakowicz, Dyrektor Biura Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Urzędu Miasta Lublin.

Projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Lublin w rejonie ulic: Podzamcze, Aleja Tysiąclecia, Lubartowska, Ruska wraz ze sposobem rozpatrzenia złożonych uwag dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej.

materiały UM Lublin

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.