Restauratorzy zapłacą mniej za ogródki na deptaku. Zaoszczędzą tysiące złotych

Ogródki gastronomiczne na deptaku w Lublini
Ogródki gastronomiczne na deptaku w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Restauratorzy posiadający ogródki gastronomiczne na lubelskim deptaku zaoszczędzą tysiące złotych. Miasto zdecydowało się na zwolnienie ich z czynszu, przedsiębiorcy zapłacą tylko podatek VAT.

Restauratorzy zapłacą mniej za ogródki na deptaku

Podjęta przez radnych uchwała przewiduje zwolnienie wyłącznie restauratorów posiadających ogródki gastronomiczne na deptaku, ponieważ formalnie nie jest on drogą, a nieruchomością należącą do miasta. Tym samym dzierżawcy zapłaci tylko podatek VAT, który należy do Skarbu Państwa.

„Umorzenie może nastąpić na wniosek dzierżawcy, który nie może posiadać zaległości płatniczych wobec Gminy Lublin i nie może toczyć się wobec niego postępowanie egzekucyjne w tym zakresie” – wyjaśnia Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

W praktyce oznacza to spore oszczędności dla restauratorów. Obecnie za ogródek o powierzchni 35 m2, przedsiębiorca musi zapłacić 1 295,50 zł czynszu miesięcznie. Po wejściu w życie uchwały, przedsiębiorca od tej kwoty musi zapłacić tylko podatek VAT w wysokości 241,50 zł.

W przypadku restauracji, barów i kawiarni funkcjonujących poza deptakiem, obowiązuje obniżona opłata za zajęcie pasa drogowego w wysokości 1 grosza za metr kwadratowy ogródka gastronomicznego za dobę. Więcej: Restauracje, bary i kawiarnie zapłacą grosze za ogródki gastronomiczne

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.