Restauratorzy z Lublina szykują ogródki gastronomiczne. Otwarcie w sobotę

lublin deptak krakowskie przedmieście ogródki gastronomiczne restauracyjne turyści
Deptak w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie wpłynęło już 31 wniosków o zajęcie pasa drogowego przez lubelskich restauratorów. Wielkie otwarcie ogródków gastronomicznych w najbliższą sobotę, 15 maja.

Jedzenie w restauracjach na świeżym powietrzu

Restauratorzy z Lublina szykują się do otwarcia ogródków gastronomicznych, które zgodnie z obowiązującymi przepisami będą mogły zacząć funkcjonować od soboty, 15 maja. Z tej wiadomości cieszą się zarówno restauratorzy, jak i osoby stęsknione za spożywaniem posiłków w lokalach gastronomicznych.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, co drugi stolik w ogródku gastronomicznym będzie musiał pozostać wolny, natomiast odległość między stolikami musi wynosić przynajmniej 1,5 m. Chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m (licząc od powierzchni stolika).

„Do tej pory do Zarządu Dróg i Mostów wpłynęło 31 wniosków o zajęcie pasa drogowego od przedsiębiorców w związku z ustawieniem ogródków letnich i punktów gastronomicznych na Starym Mieście. Na tę chwilę gotowych jest 7 decyzji, pozostałe są w trakcie przygotowywania” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Planowany termin zajęcia pasa drogowego poprzez uruchomienie ogródka wskazywany przez przedsiębiorców to 15 maja. Zdecydowana większość ogródków, dla których złożono wnioski, ma wielkość 30 – 50 m2, dwa największe – zlokalizowane przy ul. Rynek – 110 m2 oraz przy ul. Grodzkiej – 132 m2.

W innej sytuacji są restauratorzy z deptaka Krakowskiego Przedmieścia, którzy nie muszą składać wniosków o wydanie pozwolenia na instalację ogródka kawiarnianego. Aktualnie miasto posiadają 21 umów dzierżawy zawartych z przedsiębiorcami z przeznaczeniem na ogródki gastronomiczne.

„Każda z umów posiada harmonogram płatności powiązany ściśle z tzw. sezonem letnim. W 2021 roku w stosunku do poprzedniego roku wpłynęło sześć dodatkowych wniosków o wydzierżawienie deptaka z przeznaczeniem na ogródek. Aktualnie trwa procedura zawarcia umów dzierżawy” – mówi Justyna Góźdź.

Przypomnimy, że lubelscy restauratorzy zapłacą tylko jeden grosz dziennie za metr kwadratowy zajętego pasa drogowego. Czytaj więcej: Restauracje, bary i kawiarnie zapłacą grosze za ogródki gastronomiczne

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.