Renta rodzinna a studia. O tym muszą pamiętać studenci chcący pobierać świadczenie bez przerwy

pieniądze gotówka 100 200 500 złotych
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Jeżeli dostałeś się na studia i pobierasz rentę rodzinną z ZUS, powiadom Zakład Ubezpieczeń Społecznych o kontynuacji nauki. Ważne, żeby to zrobić na czas, by nie mieć przerwy w wypłacie renty.

Renta rodzinna na studiach

Renta rodzinna to świadczenie po zmarłym członku rodziny, np. rodzicu. Dziecko może ją pobierać do ukończenia 16. roku życia. Rentę może otrzymywać także dłużej – nawet do ukończenia 25. roku życia – jednak pod warunkiem dalszej nauki. Rentę rodzinną mogą pobierać również studenci.

Renta rodzinna przysługuje również w czasie wakacji pomiędzy kolejnymi latami nauki w tej samej szkole. Maturzystom, którzy zakończyli edukację w szkole ponadpodstawowej, a jeszcze nie rozpoczęli studiów, ZUS wypłaca rentę rodzinną do końca sierpnia.

Jest jednak sposób, by przyszły student otrzymał też rentę rodzinną za wrzesień. Musi w tym celu dostarczyć do ZUS wniosek o dalszą wypłatę i potwierdzenie przyjęcia na pierwszy rok studiów (zawiadomienie z uczelni, np. wydruk z internetowego systemu rekrutacji). Dokumenty należy przekazać maksymalnie do końca września, a najlepiej jeszcze w sierpniu.

Po starcie roku akademickiego w październiku uczelnia będzie już mogła wydać żakowi zaświadczenie, że rozpoczął studia. Taki dokument student powinien przekazać ZUS do końca października, żeby otrzymywać wypłatę renty rodzinnej w kolejnych miesiącach.

Osoba pobierająca rentę rodzinną musi pamiętać, żeby na bieżąco informować ZUS o przerwaniu nauki. Jeśli tego nie zrobi, to nadpłacone nienależne świadczenie będzie musiała zwrócić potem z odsetkami.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.