Remont największej magistrali wodociągowej w Lublinie. Zaopatruje w wodę 40 proc. miasta

woda z kranu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Największa magistrala wodociągowa, która zaopatruje w wodę 40 proc. lublinian zostanie na trzy miesiące wyłączona. W tym czasie przejdzie gruntowny remont.

Remont magistrali Ø800 będzie trudnym przedsięwzięciem dla MPWiK i samego wykonawcy tego zadania. – „Ta magistrala daje zaopatrzenie w wodę około 40 proc. mieszkańców. To przedsięwzięcie bardzo trudne, bo trzeba na pewien okres wyłączyć ją z użytkowania, a jednocześnie dostarczać wodę mieszkańcom” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Chodzi o strategiczną magistralę Ø800 (średnica 800 mm) miejskiego systemu wodociągowego. Zaopatruje ona w wodę w około 40 proc. mieszkańców Lublina. Dostarcza wodę ze stacji wodociągowej Zemborzycka do północnej i zachodniej części miasta, w tym do najwyżej położonych dzielnic: Węglin Północny, Węglin Południowy i Węglinek.

Wybudowana została w latach 1973-1975, dla zasilenia w wodę powstających wówczas osiedli mieszkaniowych w nowej dzielnicy Czechów. Wykonano ją ze stalowych i żeliwnych rur, o łącznej długości 5,8 kilometra.

Inwestując w budowę nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych nie można zapominać o potrzebie odtwarzania właściwości użytkowych obiektów i urządzeń, które często od kilkudziesięciu lat zaopatrują mieszkańców naszego miasta w wodę” – powiedział Krzysztof Żuk.

Remont magistrali będzie odbywał się w dwóch etapach. Etap I przebiega na skrzyżowaniu ulic Diamentowa/Wrotkowska i obejmuje odcinek o dł. 457 m. Prace ruszyły 10 czerwca i potrwają do końca lipca. Etap II obejmie odcinek wzdłuż ulicy Samsonowicza o długości 756 m. Prace rozpoczną się 1 sierpnia i potrwają do końca września.

Magistrala Ø800 zostanie wyłączona na okres ok. 3 miesięcy; od początku lipca do końca września. MPWiK zapewnia, że remont nie wpłynie na dostawę wody do wszystkich mieszkańców miasta. Woda ma być dostarczana innymi fragmentami sieci, bez zakłóceń.

Za wszelkiego rodzaju problemy, które mogą się zdarzyć z góry przepraszamy. Te działania są niezwykle istotne dla sprawnego i ciągłego zaopatrzenia mieszkańców w wodę” – dodaje Krzysztof Żuk.

Remont magistrali będzie prowadzony bez jej wykopywania, z użyciem rękawa termoutwardzalnego, tzw. metodą CIPP. Polega ona na wprowadzeniu do rury wodociągowej rodzaju rękawa filcowo-poliestrowego, wzmocnionego włóknem szklanym, z wewnętrzną powłoką polietylenową. Rękaw nasycony zostanie żywicą epoksydową i zespolony ze ścianką istniejącego wodociągu.

Przygotowywaliśmy się do tego remontu bardzo starannie, przez okres prawie 2 lat. Jest to kontynuacja robót, które prowadziliśmy w latach 2014-2015. Przebudowa rurociągu Ø800 wpisuje się w plany miasta dotyczące przebudowy ciągów komunikacyjnych, pod którymi przebiega magistrala” – powiedział Sławomir Matyjaszczyk, prezes MPWiK.

Koszt modernizacji ma wynieść 4,7 mln zł. Będzie pokryty w własnych środków MPWiK.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.