Rekrutacja do Terytorialsów. Zobacz co oferują, zarobki, dodatkowe bonusy ze służby. Może to właśnie Ciebie szukają

Żołnierz WOT i Ratownik Medyczny
Rekrutacja Lubelskich Terytorialsów | fot. WOT

Trwa rekrutacja w szeregi 2 Lubelskiej Brygady OT. Dołącz do nas” – 2 Lubelska Brygada OT rozpoczyna rekrutację. Zapraszamy zarówno uczniów, studentów, osoby pracujące, jak i byłych mundurowych. Jeśli jesteś zainteresowany, nie zwlekaj – ostatnie szkolenie podstawowe w tym roku rozpocznie się już 17 listopada.

Zostań jednym z nas! Lubelscy terytorialsi zapraszają na ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe

Jesteśmy wielozadaniowi – jesteśmy zawsze gotowi! Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) stanowią wyjątkowy rodzaj sił zbrojnych, który umożliwia harmonijne łączenie pracy zawodowej, nauki, obowiązków rodzinnych oraz innych aktywności z pełnieniem służby na rzecz lokalnych społeczności i zapewnienia bezpieczeństwa narodowego. Żołnierze WOT mają możliwość zarówno pracować, jak i zdobywać wykształcenie, rozwijać się, a jednocześnie służyć w wojsku, co pozwala im nabywać nowe umiejętności i doświadczenia.

Wakacje z WOT Umundurowanie
Wakacje z WOT | fot. 2 LBOT

Czym jest WOT. Jakie zadania pełnią Wojska Obrony Terytorialnej?

Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy, piąty rodzaj sił zbrojnych RP, których misją jest „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Wpisana w nazwę formacji terytorialność oznacza dla żołnierzy – ochotników gotowość do obrony oraz wspierania swojej lokalnej społeczności, rodzin oraz bliskich.

Plecak Korzyści WOT
Korzyści z bycia Terytorialsem | fot. WOT

Korzyści z bycia w WOT

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej stanowi niepowtarzalną okazję dla ochotników do zdobycia cennych umiejętności wojskowych poprzez udział w programowych szkoleniach oraz bezpłatnych kursach. Przykładowe kursy dzięki WOT:

  • zaawansowana pierwsza pomoc
  • obsługa maszyn inżynieryjnych
  • kursy prawa jazdy na wszystkie kategorie pojazdów
  • doskonalenie techniki jazdy
  • kursy dla kierowników strzelań
  • techniki wspinaczkowe
  • nawigacja motorowodna
  • nauka języków
  • i wiele innych

Ile zarabia się w Wojskach Obrony Terytorialnej?

Zarobki terytorialsów to dodatkowa korzyść całej służby. W ramach przygotowania i udziału w jednym dwudniowym weekendowym szkoleniu w ciągu miesiąca, żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej otrzymują na rękę wynagrodzenie w wysokości 756 zł miesięcznie, które jest zwolnione z opodatkowania (kwota ta uzależniona jest od stopnia wojskowego). Ponadto, za każdy dodatkowy, dobrowolny dzień służby przysługuje dodatkowe uposażenie w wysokości 130 zł.

Obok szpitala tymczasowego w Lublinie stanęła elektrownia polowa
Obok szpitala tymczasowego w Lublinie stanęła elektrownia polowa | fot. WOT

Czy terytorialsi to żołnierze? Jak szkoli się takie oddziały?

Oddziały WOT, składają się z żołnierzy ochotników. Co sam w sobie daje im już obycie z militarną stroną służby. Są to osoby, które przychodząc z „cywila” deklarują chęć obrony i wsparcia ojczyzny w kluczowych sytuacjach zagrażających jej bezpieczeństwu.

Korzyści z bycia w WOT
Terytorialsi Pakiet Korzyści | WOT

Osoby starające się o bycie w WOT muszą przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe, które kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Rezerwiści podlegają 8-dniowemu szkoleniu wyrównawczemu. Proces szkolenia Terytorialsów trwa łącznie przez trzy lata i przede wszystkim odbywa się w formie weekendowej.

Jak wygląda „budowanie” przyszłego Terytorialsa?

Przysięga WOT
Przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej | fot. WOT

Pierwszy rok poświęcony jest na indywidualne szkolenia, które mają na celu wykształcenie w żołnierzach właściwych nawyków i zachowań na polu walki.

W drugim roku skupia się na specjalistycznym szkoleniu dostosowanym do przydzielonych stanowisk, takich jak medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy czy saper.

Trzeci rok szkoleń to okres harmonizacji działań pododdziałów.

2LBOT Taktyka1
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej | fot. Irek Dorożański

Myślisz, że WOT jest dla Ciebie? Chcesz coś zmienić w swoim życiu i przeżyć je bardziej?

Nie czekaj, złóż wniosek już dziś!

Mieszkańcy Lubelszczyzny, którzy są zainteresowani służbą w 2 LBOT, mogą skorzystać z ostatniego w tym roku szkolenia podstawowego tzw. „szesnastki”, która rozpocznie się 17 listopada br., a zakończy uroczystą przysięgą 2 grudnia br. w Zamościu. Ponadto przyjęcie kandydatów do terytorialnej służby wojskowej odbędzie się 16 grudnia br., a kontynuacja tego szkolenia nastąpi podczas ferii zimowych tj. w terminie 29.01-11.02.2024 r.

29356059 606476059695926 4446142100345454592 o
Przysięga żołnierzy Wojsko Obrony Terytorialnej w Lubartowie | fot. WOT

Wnioski o powołanie do służby należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można również skorzystać ze wsparcia rekruterów 2 LBOT – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat rekrutacji do WOT można uzyskać na stronie https://terytorialsi.wp.mil.pl/ oraz na bezpłatnej infolinii pod numerem 800-696-077.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.