Rekrutacja do przedszkoli w Lublinie od 1 marca. Co warto wiedzieć?

Przedszkole przy ul. Berylowej | fot. Urząd Miasta Lublin
Przedszkole przy ul. Berylowej | fot. Urząd Miasta Lublin

1 marca rozpocznie się rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Miasto Lublin na zbliżający się rok szkolny przygotowało 10 355 miejsc.

Rekrutacja do przedszkoli w Lublinie od 1 marca

Rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych odbywa się na wniosek rodziców. Rekrutacja prowadzona jest dla kandydatów zamieszkałych na terenie Lublina i składa się z dwóch etapów.

Uwaga! Rekrutacja prowadzona jest wyłącznie dla kandydatów zamieszkałych na terenie Miasta Lublin, dlatego też dzieci niezamieszkałe na terenie gminy nie będą mogły wziąć udziału w rekrutacji.

W pierwszym etapie rekrutacji brane są pod uwagę kryteria ustawowe, uwzględniające potrzeby osób mających trudniejszą sytuację rodzinną, zdrowotną, w drugim etapie brane są pod uwagę kryteria gminne, uwzględniające zakres społecznych potrzeb rodziny.

Podstawowe zasady rekrutacji:

– Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2015 roku) zobowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. Dzieci sześcioletnie, które odbyły roczne przygotowanie przedszkolne, mogą rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej.

– Dzieci sześcioletnie (posiadające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego) oraz dzieci pięcioletnie (urodzone w 2016 r., mające prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego), które:

a) dotychczas nie uczęszczały do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Lublin – będą miały zorganizowane wychowanie przedszkolne w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych,

b) dotychczas uczęszczały do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Lublin – mogą kontynuować wychowanie przedszkolne w przedszkolu, do którego obecnie uczęszczają lub być ubiegać się o przyjęcie do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

– Dzieci w wieku 3-6 lat (urodzone w latach: 2015-2018) dotychczas uczęszczające do przedszkoli, prowadzonych przez miasto Lublin mogą kontynuować uczęszczanie do swojego przedszkola.

Rodzice mają możliwość wyboru maksymalnie 7 placówek wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Miasto Lublin, które we wniosku wskazują w kolejności od najbardziej do najmniej preferowanej. O przyjęciu dziecka nie decyduje kolejność zgłoszeń.

Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych złożyli na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej i na tej podstawie kontynuują wychowanie przedszkolne w danej placówce.

Najważniejsze terminy rekrutacji:

  • od 1 marca od godz. 8.00 do 12 marca do godz. 15.00 – składanie wniosku wraz z załącznikami,
  • 12 kwietnia godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych,
  • od 12 kwietnia od godz. 12.00 do 16 kwietnia do godz. 15.00 – potwierdzenie przez kandydata woli przyjęcia,
  • 19 kwietnia godz. 12.00 – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. Szczegółowe terminy związane z odwołaniami dostępne są na stronie lublin.eu.

Jak zapisać dziecko do przedszkola w Lublinie?

Aby uczestniczyć w rekrutacji dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej należy, w terminie rekrutacji, tj. od 1 marca do 12 marca wejść na stronę Lubelskiego Portalu Oświatowego: edu.lublin.eu, w lewym panelu wejść w zakładkę: aplikacje dla rodziców/ kandydatów, kliknąć w zakładkę elektroniczna rekrutacja do przedszkoli.

Widoczny będzie tam panel programu rekrutacyjnego. Proces wprowadzania wniosku należy rozpocząć klikając w zakładkę „zgłoś kandydaturę”. Następnie, postępując zgodnie ze wskazówkami podanymi w programie należy uzupełnić wniosek o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, wraz z załącznikami.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.