PZL-Świdnik dostarczy śmigłowce dla MON. Maszyny trafią do marynarki wojennej

original AW101
Śmigłowiec AW 101 | fot. PZL-Świdnik

Ministerstwo Obrony Narodowej i Leonardo Helicopters podpisały umowę offsetową na dostawę czterech śmigłowców dla marynarki wojennej. Maszyny zostaną wyprodukowane w Świdniku.

„Podpisaliśmy właśnie umowę offsetową z grupą Leonardo Helicopters, która poprzedza umowę główną dotyczącą zakupu przez rząd polski, na potrzeby Marynarki Wojennej, śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych i przeprowadzania akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Umowę główną podpiszemy jeszcze w tym miesiącu” – powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON.

Umowa z MON ma obejmować zakup czterech śmigłowców AW 101, które wyprodukuje PZL-Świdnik. – „Świdnicki zakład wprowadza do polskiej armii super zaawansowany technologicznie śmigłowiec AW101, co sprawia, ze Świdnik pozostaje najważniejszym dostawcą śmigieł dla polskiej armii” – mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Wartość umowy offsetowej, która jest warunkiem zawarcia umowy głównej wynosi 395 mln 82 tys. 750 zł i obejmuje dziewięć zobowiązań. Najważniejszym z nich będzie utworzenie w WZL-1 licencjonowanego Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców, w którym realizowana będzie pełna obsługa techniczna, serwisy i naprawy nowych maszyn.

„Umowa offsetowa dotyczy stworzenia centrum serwisowego w Łodzi, które będzie się zajmowało serwisowaniem śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych oraz umożliwi działania związane z badaniem i rozwojem dla Politechniki Gdańskiej” – powiedział szef MON.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.