Pył saharyjski nadciąga do Polski. Przed nami „brudny deszcz” i zmętnienie nieba

Zmętniony zachód słońca spowodowany obecnością pyłu saharyjskiego
Zmętniony zachód słońca spowodowany obecnością pyłu saharyjskiego | fot. pixabay

W najbliższych dniach do Polski nadciągnie spora chmura saharyjskiego pyłu, który pokryje dachy i parapety domów, a także auta. Należy spodziewać się „brudnego deszczu” i zmętnienia nieba.

Pył saharyjski nad Polską w maju 2021

Do Polski z południowego zachodu Europy zaczęła napływać bardzo ciepła masa powietrza, dlatego z dnia na dzień, temperatura szybko wzrosła. Dziś 11.05 na zachodzie i południowym zachodzie kraju możemy zanotować nawet 27-29 st. C, punktowo aż 30-31 st. C.

Wraz z dynamicznym napływem ciepłego powietrza z południowych rejonów kontynentu, do naszego kraju dociera coraz większa porcja pyłu saharyjskiego – doskonale widocznego w trakcie wschodów i zachodów Słońca w postaci charakterystycznego zmętnienia nieba.

Główny strumień pyłu saharyjskiego spodziewany jest w Polsce 11-12 maja 2021. W tym czasie spodziewamy się ognistych zachodów Słońca, wzrostu temperatury, ale także wystąpienia „brudnych deszczy” i zredukowania o kilka procent promieniowania słonecznego.

Kolejny transport pyłu saharyjskiego do Polski, jest prognozowany około 16-17 maja 2021.

Smugi pyłu saharyjskiego widoczne na zdjęciu satelitarnym
Smugi pyłu saharyjskiego widoczne na zdjęciu satelitarnym | fot. SKIRON

Źródło: TwojaPogoda.pl / Grzegorz Zawiślak

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.