Punkty paszportowe na terenie województwa nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu. Część punktów będzie nieczynna

Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie
Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Przerwa w działaniu punktów paszportowych na terenie województwa lubelskiego będzie wiązała się ze wdrożeniem nowego systemu paszportowego.

Nowy system paszportowy – przerwa w działaniu punktów paszportowych

Od wtorku, 8 listopada od godz. 13.00 do czwartku, 10 listopada do godz. 17.30 punkty paszportowe na terenie województwa lubelskiego nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu. W tych dniach nie będzie także możliwości odbioru dokumentów. Natomiast od 7 do 10 listopada terenowe punkty paszportowe w Puławach i Kraśniku będą nieczynne.

„W szczególnie uzasadnionych przypadkach pozostanie możliwość uzyskania paszportu tymczasowego np. w przypadku kradzieży/zagubienia dokumentów lub pilnego i niezaplanowanego wyjazdu” – czytamy na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jakie zmiany w systemie paszportowym?

Po wdrożeniu nowego Rejestru Dokumentów Paszportowych obywatele będą korzystać z uproszczonej procedury wnioskowania o paszport, nie będzie konieczności wypełniania papierowych wniosków – wniosek będzie generowany w systemie przez urzędnika, a następnie podpisywany przez wnioskodawcę na urządzeniu służącym do pobierania podpisu.

Nowością będą nowe usługi dla obywatela, tj. weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie, jakie dane są przetwarzane w rejestrze. Obywatel ponadto będzie miał możliwość otrzymywania powiadomienia, np. o zbliżającym się terminie utraty ważności paszportu. Utratę paszportu będzie można zgłosić samodzielnie, tj. przez e-puap lub e-usługę, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Ogromne zainteresowanie paszportami po wybuchu wojny na Ukrainie

We wszystkich punktach paszportowych w województwie lubelskim od 3 stycznia do 20 października pracownicy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przyjęli łącznie 82 432 wnioski o wydanie paszportu (w tym, w Lublinie – 33 466).

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.