PSE godziny szczytu – 13 stycznia 2023. W tych godzinach powinniśmy dziś oszczędzać prąd

PSE godziny szczytu
PSE godziny szczytu | fot. Adobe Stock

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) codziennie publikowane są informacje na temat tzw. godzinach szczytu energetycznego, w których Polacy powinni szczególnie zwrócić uwagę na oszczędzanie prądu.

Oszczędzanie energii w godzinach szczytu

Polskie Sieci Elektroenergetyczne codziennie wyznaczają godziny szczytu energetycznego jako godziny z najwyższym przewidywanym zużyciem energii elektrycznej. Godziny szczytu są to godziny, w których elektrownie muszą pracować z największą mocą, a do pokrycia zapotrzebowania konieczna jest praca jednostek najmniej efektywnych, przez co najdroższych.

Jak informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w godzinach szczytu często występują również najniższe poziomy rezerw mocy dostępne dla operatora systemu przesyłowego, niezbędne dla zbilansowania krajowego systemu i zapewnienia jego bezpiecznej pracy.

„Zachęcamy do oszczędzania energii elektrycznej w godzinach szczytu i, o ile to możliwe, przesuwanie zużycia energii na inne godziny. Racjonalne korzystanie z energii elektrycznej i unikanie poboru w okresach szczytów zapotrzebowania pozwoli na ograniczenie skutków kryzysu energetycznego, zmniejszenie cen energii i kosztów zarządzania systemem” – wyjaśnia Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska.

POLECANE:

Jak oszczędzać prąd w godzinach szczytu?

PSE proponuje, by w godzinach szczytu zrezygnować z korzystania z energochłonnych urządzeń, np. odkurzaczy, pralek, piekarników, grzejników elektrycznych itp. Kolejnymi działaniami, które przyczynią się do oszczędzania energii w godzinach szczytu np. wyłączanie nieużywanych urządzeń (np. komputera czy telewizora) oraz zgaszenia zbędnego oświetlenia.

Godziny szczytu energia elektryczna – 13 stycznia 2023

Jeżeli wyznaczona jest np. godzina 16:00, wskazane jest ograniczenie zużycia w godzinach 16:00-17:00. Poniżej publikujemy wyznaczone godziny szczytu obowiązujące w piątek 13 stycznia 2023.

  • 16:00
  • 17:00
  • 18:00

MATERIAŁ AKTUALIZOWANY

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.