Przyjdź i zobacz jak zrobić domowy czujnik smogu. Warsztaty w Lublinie

50860050 10156284049556871 581080324637720576 o 1
Domowy czujnik smogu | fot. Lublin Rowerem

Społeczna sieć czujników smogu powstała w Stuttgarcie. Teraz jak zbudować własny detektor dowiedzą się mieszkańcy Lublina. Po warsztatach urządzenie można ustawić u siebie na balkonie.

Fundacja ePaństwo – program Koduj dla Polski oraz Towarzystwo dla Natury i Człowieka zapraszają na pierwsze, lubelskie warsztaty budowania domowych czujników smogu.

„Już 22 lutego w Lublinie odbędą się warsztaty, w trakcie których wspólnie z mieszkańcami zbudujemy sieć czujników smogu. W trakcie warsztatów z poszczególnych elementów zbudujemy i skonfigurujemy czujniki. Nie trzeba być elektronikiem ani programistą by zbudować to proste urządzenie pomiarowe, które jakością pomiarów nieznacznie odbiega od profesjonalnych odpowiedników” – czytamy w opisie wydarzenia.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Jeśli ktoś jest zainteresowany udziałem musi zgłosić się mailem pisząc na adres [email protected] oraz zakupić części niezbędne do budowy czujnika smogu (koszt ok. 200 zł).

„Cykl darmowych warsztatów rozpoczął w Gdańsku i w Warszawie, teraz dociera do Lublina. Mamy nadzieję na zaangażowanie dużej liczby mieszkańców, nie tylko z Lublina, ale i okolic” – mówi Krzysztof Kowalik z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizujący warsztaty w Lublinie. – „Każdy może się przyłączyć, bo cały projekt opiera się na zasadzie otwartości. Nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy. Sam czujnik składa się jak klocki lego, a jego zaprogramowanie jest banalne” – dodaje.

Warsztaty odbędą się w piątek 22 lutego o 17.30 w Biurze Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin – ul. Bernardyńska 3, Pałac Parysów. Szczegóły dotyczące wydarzenia pod tym linkiem.

Pomysł ze Stuttgartu

Projekt budowy domowych czujników został zapoczątkowany w Niemczech przez OK Lab Stuttgart i aktualnie rozprzestrzenia się na cały świat. Stworzone w Stuttgarcie rozwiązanie pozwala każdemu zbudować własny czujnik smogu i zainstalować na swoim parapecie lub balkonie.

Po podłączeniu do sieci, czujnik przekazuje dane na serwer, a następnie są one przedstawiane graficznie na mapie dostępnej na stronie Luftdaten.info. W ten sposób każda osoba może sama w dowolnym momencie sprawdzić, jak kształtuje się poziom zanieczyszczeń pyłami PM2.5 i PM10 i czy np. warto danego dnia iść na spacer.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.