Społeczna sieć czujników smogu powstała w Stuttgarcie. Teraz jak zbudować własny detektor dowiedzą się mieszkańcy Lublina. Po warsztatach urządzenie można ustawić u siebie na balkonie.
Fundacja ePaństwo – program Koduj dla Polski oraz Towarzystwo dla Natury i Człowieka zapraszają na pierwsze, lubelskie warsztaty budowania domowych czujników smogu.
„Już 22 lutego w Lublinie odbędą się warsztaty, w trakcie których wspólnie z mieszkańcami zbudujemy sieć czujników smogu. W trakcie warsztatów z poszczególnych elementów zbudujemy i skonfigurujemy czujniki. Nie trzeba być elektronikiem ani programistą by zbudować to proste urządzenie pomiarowe, które jakością pomiarów nieznacznie odbiega od profesjonalnych odpowiedników” – czytamy w opisie wydarzenia.
Udział w warsztatach jest bezpłatny. Jeśli ktoś jest zainteresowany udziałem musi zgłosić się mailem pisząc na adres [email protected] oraz zakupić części niezbędne do budowy czujnika smogu (koszt ok. 200 zł).
„Cykl darmowych warsztatów rozpoczął w Gdańsku i w Warszawie, teraz dociera do Lublina. Mamy nadzieję na zaangażowanie dużej liczby mieszkańców, nie tylko z Lublina, ale i okolic” – mówi Krzysztof Kowalik z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, organizujący warsztaty w Lublinie. – „Każdy może się przyłączyć, bo cały projekt opiera się na zasadzie otwartości. Nie potrzeba żadnej specjalistycznej wiedzy. Sam czujnik składa się jak klocki lego, a jego zaprogramowanie jest banalne” – dodaje.
Warsztaty odbędą się w piątek 22 lutego o 17.30 w Biurze Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin – ul. Bernardyńska 3, Pałac Parysów. Szczegóły dotyczące wydarzenia pod tym linkiem.
Pomysł ze Stuttgartu
Projekt budowy domowych czujników został zapoczątkowany w Niemczech przez OK Lab Stuttgart i aktualnie rozprzestrzenia się na cały świat. Stworzone w Stuttgarcie rozwiązanie pozwala każdemu zbudować własny czujnik smogu i zainstalować na swoim parapecie lub balkonie.
Po podłączeniu do sieci, czujnik przekazuje dane na serwer, a następnie są one przedstawiane graficznie na mapie dostępnej na stronie Luftdaten.info. W ten sposób każda osoba może sama w dowolnym momencie sprawdzić, jak kształtuje się poziom zanieczyszczeń pyłami PM2.5 i PM10 i czy np. warto danego dnia iść na spacer.
Dodaj swój komentarz