Przyjąłeś uchodźców do domu, masz więcej osób „produkujących” śmieci. Co z opłatami w Lublinie?

odpady śmieci kosz
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Coraz więcej miast i gmin zwraca się do mieszkańców, którzy przyjęli do swojego domu uchodźców z Ukrainy o dokonanie korekty deklaracji dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi, uwzględniając dodatkową liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość.

Lublin: Osoby, które przyjęły uchodźców pod swój dach, nie będą płaciły więcej za śmieci

Jak wygląda sytuacja w Lublinie?

„Aktualnie na poziomie legislacyjnym nie wprowadzono żadnych nowych regulacji prawnych dotyczących ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy i dużym napływem do Polski obywateli tego kraju” – mówi Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska. – „Istnieje pilna potrzeba wdrożenia przez rząd systemowych rozwiązań w tym zakresie, o co wnioskują samorządy z całej Polski” – zaznacza.

„Obecne przepisy wskazują, że istotne z punktu widzenia obowiązku złożenia deklaracji w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi jest ustalenie faktu zamieszkiwania na danej nieruchomości. W przypadku uchodźców z Ukrainy, którzy dotarli do Polski po 24 lutego trudno aktualnie mówić o zamiarze zamieszkiwania w dłuższej perspektywie czasowej. Dlatego też, liczymy na to, że zagadnienie to zostanie wkrótce uregulowane pod względem prawnym” – przyznaje Marta Smal-Chodzik.

Oznacza to, że jeśli przyjąłeś do domu osoby uciekające przed wojną w Ukrainie, nawet jeśli generujecie razem więcej śmieci, nie musisz za nie więcej płacić.

„Na chwilę obecną priorytetem dla miasta jest pomoc, zapewnienie bezpieczeństwa i atmosfery życzliwości obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Lublinie, a także wparcie mieszkańców udzielających pomocy, a nie nakładanie na nich dodatkowych obciążeń finansowych” – dodaje.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.