Przepisy o odholowaniu aut niezgodne z konstytucją. Odzyskasz auto bez wcześniejszej opłaty

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Wywieziony na lawecie źle zaparkowany samochód musi być oddany właścicielowi niezależnie od tego czy zapłacił za holowanie i miejski parking czy nie – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Obowiązujące od 2002 r. przepisy o odholowaniu źle zaparkowanych samochodów zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Zgodnie z nimi samochód odholowany umieszcza się na parkingu „do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie”.

Za niedopuszczalne z punktu widzenia przesłanek ograniczenia prawa własności (art. 64 Konstytucji), określonych w art. 31 ust. 3 Konstytucji, Rzecznik Praw Obywatelskich uznał regulacje, że wydanie pojazdu właścicielowi następuje dopiero po okazaniu dowodu wpłaty.

„Nie spełniają one wymogu niezbędności dla ochrony interesu publicznego, jak również wymogu zachowania odpowiedniej proporcji między korzyściami, jakie wynikają z tych przepisów, a ograniczeniami, których doznaje właściciel. Jest on ograniczany w wykonywaniu prawa własności, gdyż pozbawia się go możliwości korzystania z rzeczy” – mówi Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego przepisy, które uzależniają wydania właścicielowi odholowanego auta od uiszczenia opłaty za jego odholowanie i miejski parking, znacznie ograniczają jedno z podstawowych uprawnień właścicielskich: prawo do dysponowania rzeczą.

Trybunał stwierdził, że zastosowany środek jest nieproporcjonalny w sytuacji, gdy istnieją ustawowe instrumenty egzekwowania należności publicznoprawnych (w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Ewentualne trudności w ściąganiu opłat za usunięcie i przechowanie pojazdu nie są zaś wystarczającym powodem ingerencji w prawo własności.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, przepisy te stracą moc obowiązującą z upływem dziewięciu miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. W tym czasie Sejm będzie musiał przyjąć nowe przepisy dotyczące pobierania opłat za holowanie i parking.WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.