Przepiękne niebo nad Lublinem. Widzieliście obłoki srebrzyste? To najwyższe chmury widoczne z powierzchni Ziemi

Obłoki srebrzyste nad Lublinem
Obłoki srebrzyste nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, Ideastudio.pl

Niezwykłe zjawisko można było oglądać na niebie we wtorkowy wieczór. Około godziny 23 pojawiły się na nim tzw. obłoki srebrzyste. To najwyższe chmury widoczne z powierzchni Ziemi, które widać przy zmierzchu, kiedy słońce jest kilkanaście stopni poniżej horyzontu.

Co to była za niezwykła noc nad Lublinem!

Prawdziwą astronomiczną ucztę mieli wczoraj miłośnicy nieba, ale i mieszkańcy Lublina. Około godz. 23:30 nad północnym horyzontem pojawiły się dość rzadko obserwowane w Lublinie obłoki srebrzyste, nazywane również srebrzakami.

Co to takiego? To polarne chmury widziane w półzmroku, w trakcie zmierzchu lub świtu. Występują późną wiosną i na początku lata. Czemu są takie wyjątkowe? Bo to najwyższe chmury obserwowane z Ziemi, znajdują się na około 75–85 km ponad powierzchnią naszej planety.

Powstawanie obłoków srebrzystych

Obłoki srebrzyste powstają w specyficznych warunkach atmosferycznych. Składają się z mikroskopijnych kryształków lodu, które tworzą się wokół pyłków kosmicznych lub cząstek z meteorytów. Ich powstanie jest możliwe, gdy temperatura w mezosferze spada poniżej -120 stopni Celsjusza, co zwykle ma miejsce podczas letnich miesięcy w wysokich szerokościach geograficznych.

Proces formowania obłoków srebrzystych można podzielić na kilka kluczowych etapów:

  • Niskie temperatury: Latem, na dużych wysokościach, temperatura w mezosferze spada wystarczająco nisko, aby umożliwić kondensację pary wodnej.
  • Obecność cząstek: Drobne cząstki pyłków, często pochodzące z meteorytów, działają jako jądra kondensacji, wokół których formują się kryształki lodu.
  • Kondensacja pary wodnej: Para wodna obecna w mezosferze kondensuje się na cząstkach pyłków, tworząc kryształki lodu, które następnie łączą się, tworząc obłoki.

Obłoki srebrzyste są najlepiej widoczne w okresie letnim, tuż po zachodzie słońca lub tuż przed jego wschodem, gdy Słońce znajduje się tuż poniżej horyzontu. Promienie słoneczne oświetlają wtedy te wysokie chmury, sprawiając, że świecą one srebrzystym blaskiem na ciemnym niebie.

Ze względu na ich położenie i sposób powstawania, obłoki srebrzyste są zjawiskiem rzadko spotykanym, widocznym głównie w szerokościach geograficznych pomiędzy 50° a 70° zarówno na półkuli północnej, jak i południowej.

ZDJĘCIA OBŁOKÓW SREBRZYSTYCH NAD LUBLINEM

Obłoki srebrzyste nad Lublinem
Obłoki srebrzyste nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, Ideastudio.pl
Obłoki srebrzyste nad Lublinem
Obłoki srebrzyste nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, Ideastudio.pl
Obłoki srebrzyste nad Lublinem
Obłoki srebrzyste nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, Ideastudio.pl

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.