Ważny temat? Prześlij newsa!

Przepiękne niebo nad Lublinem. Widzieliście obłoki srebrzyste? To najwyższe chmury widoczne z powierzchni Ziemi

Spotted Lublin

Niezwykłe zjawisko można było oglądać na niebie we wtorkowy wieczór. Około godziny 23 pojawiły się na nim tzw. obłoki srebrzyste. To najwyższe chmury widoczne z powierzchni Ziemi, które widać przy zmierzchu, kiedy słońce jest kilkanaście stopni poniżej horyzontu. Co to była za niezwykła noc nad Lublinem! Prawdziwą astronomiczną ucztę mieli wczoraj miłośnicy nieba, ale i […]

Obłoki srebrzyste nad Lublinem

Obłoki srebrzyste nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, Ideastudio.pl

Niezwykłe zjawisko można było oglądać na niebie we wtorkowy wieczór. Około godziny 23 pojawiły się na nim tzw. obłoki srebrzyste. To najwyższe chmury widoczne z powierzchni Ziemi, które widać przy zmierzchu, kiedy słońce jest kilkanaście stopni poniżej horyzontu.

Co to była za niezwykła noc nad Lublinem!

Prawdziwą astronomiczną ucztę mieli wczoraj miłośnicy nieba, ale i mieszkańcy Lublina. Około godz. 23:30 nad północnym horyzontem pojawiły się dość rzadko obserwowane w Lublinie obłoki srebrzyste, nazywane również srebrzakami.

Co to takiego? To polarne chmury widziane w półzmroku, w trakcie zmierzchu lub świtu. Występują późną wiosną i na początku lata. Czemu są takie wyjątkowe? Bo to najwyższe chmury obserwowane z Ziemi, znajdują się na około 75–85 km ponad powierzchnią naszej planety.

Powstawanie obłoków srebrzystych

Obłoki srebrzyste powstają w specyficznych warunkach atmosferycznych. Składają się z mikroskopijnych kryształków lodu, które tworzą się wokół pyłków kosmicznych lub cząstek z meteorytów. Ich powstanie jest możliwe, gdy temperatura w mezosferze spada poniżej -120 stopni Celsjusza, co zwykle ma miejsce podczas letnich miesięcy w wysokich szerokościach geograficznych.

Proces formowania obłoków srebrzystych można podzielić na kilka kluczowych etapów:

Obłoki srebrzyste są najlepiej widoczne w okresie letnim, tuż po zachodzie słońca lub tuż przed jego wschodem, gdy Słońce znajduje się tuż poniżej horyzontu. Promienie słoneczne oświetlają wtedy te wysokie chmury, sprawiając, że świecą one srebrzystym blaskiem na ciemnym niebie.

Ze względu na ich położenie i sposób powstawania, obłoki srebrzyste są zjawiskiem rzadko spotykanym, widocznym głównie w szerokościach geograficznych pomiędzy 50° a 70° zarówno na półkuli północnej, jak i południowej.

ZDJĘCIA OBŁOKÓW SREBRZYSTYCH NAD LUBLINEM

Obłoki srebrzyste nad Lublinem
Obłoki srebrzyste nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, Ideastudio.pl
Obłoki srebrzyste nad Lublinem
Obłoki srebrzyste nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, Ideastudio.pl
Obłoki srebrzyste nad Lublinem
Obłoki srebrzyste nad Lublinem | fot. Marek Skowronek, Ideastudio.pl
Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check