Przelot setek żurawi nad powiatem lubelskim. Dwa klucze w odstępie 20 minut

Przelot żurawi nad powiatem lubelskim
Przelot żurawi nad powiatem lubelskim | fot. Dominik Wąsik

W piątek można było zaobserwować efektowne klucze żurawi nad powiatem lubelskim. Charakterystyczne odgłosy wydawane podczas lotu było słychać w znacznej odległości.

Przelot żurawi nad województwem lubelskim

Klucze żurawi od kilku dni przelatują nad Lubelszczyzną; liczą po kilkadziesiąt, a nawet do 300 osobników. Nad woj. lubelskim żurawie jedynie przelatują wydając w powietrzu charakterystyczne głosy zwane klangorem. Ich gniazda znajdują się głównie na pojezierzach w północnej części Polski. Zaraz po przylocie rozpoczynają tokowanie.

Żurawie mierzą nawet do 140 cm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi do 240 cm. Mają smukłą sylwetkę, długie nogi i długą szyję. Upierzenie mają szare z brązowym odcieniem. Głowa na czubku jest czerwona, a górna część szyi czarno-biała. Żywią się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami.

W piątek zarejestrowaliśmy dwa przeloty żurawi nad powiatem lubelskim. Dwa klucze leciały dokładnie tą samą „trasą” w odstępstwie 20 minut, co prezentujemy poniżej na załączonych nagraniach i kilku fotografiach.

Przelot żurawi nad powiatem lubelskim
Przelot żurawi nad powiatem lubelskim | fot. Dominik Wąsik
Przelot żurawi nad powiatem lubelskim
Przelot żurawi nad powiatem lubelskim | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.