Przegląd wydarzeń w Centrum Spotkania Kultur. Spotkania, warsztaty, wystawy [29 maja – 5 czerwca]

Wystawa „Wśród ludzi, lalek i masek” Joanna Braun
Wystawa „Wśród ludzi, lalek i masek” Joanna Braun | materiał organizatora

Przed nami kolejny tydzień pełen kulturalnych atrakcji w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zobacz listę aktualnych wydarzeń w dniach 29 maja – 5 czerwca. W programie m.in. spotkania, warsztaty, wystawy.

Spotkania, warsztaty

Nie tylko tango i piłka nożna – życie i podróże w argentyńskim stylu Paulina Lewandowska | Spotkania podróżnicze w CSK „Gdzie Cię znowu niesie”

29 MAJA 2023
Kino CSK

Opis: Miłość do futbolu, tango i bezkresne przestrzenie Patagonii. Większości osób Argentyna nie kojarzy się z niczym więcej. Tymczasem moja Argentyna woli folklor niż tango i mieni się tysiącem kolorów magicznej i mało poznanej przez turystów północy kraju.

Opowiem o najważniejszych elementach argentyńskiego stylu życia, a także o trochę gorszych aspektach mieszkania w Argentynie – kryzysach, olbrzymiej inflacji, sytuacji związanej z bezpieczeństwem i najdłuższej kwarantannie świata.

Nie może zabraknąć też podróży. Argentyna to kosmopolityczne Buenos Aires, największe wodospady w zamieszkałym przez potomków polskich imigrantów tropikalnym regionie Misiones, lodowce Patagonii czy zielone wzgórza i winnice centrum kraju. A do tego moja ulubiona, klimatyczna północ.

Podczas pokazu przeniosę Was do mniej znanej, pełnej mistycyzmu Argentyny. Poza utartym szlakiem trafimy na urocze miasteczka, kolorowe góry, lokalną kulturę i tradycyjny karnawał. A do tych niezwykłych miejsc dojedziemy tak popularnym w tym kraju autostopem.

Przedstawię również praktyczne informacje nt. kosztów życia i podróżowania po Argentynie, a także bezpieczeństwa oraz spróbuję Was przekonać do odwiedzenia tego kraju.

  • bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie CSK

Wystawy

Dotyk Sztuki/Touch of Art
Dotyk Sztuki/Touch of Art | materiał organizatora

Dotyk Sztuki/Touch of Art

Wernisaż: 1 CZE 2023 | 18:00

Wystawa: 2 CZE – 20 CZE 2023

Galeria Wystaw Czasowych +1

Opis: Dotyk Sztuki/Touch of Art to projekt skierowany do osób z dysfunkcją wzroku (niewidomych i słabowidzących), które na co dzień nie są aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego.
Główny element projektu opiera się na realizacji wystaw, w ramach których zostaną pokazane prace artystyczne zrealizowane przez profesjonalnych artystów.

Sztuki wizualne, jak sama nazwa wskazuje dedykowane są odbiorcom widzącym. Co do zasady głównym narzędziem poznawczym jest zmysł wzroku i tylko okazjonalnie są włączane inne zmysły jak węch czy dotyk. W przypadku osób niewidzących i słabowidzących mamy zatem do czynienia z barierą, która pozbawia ich aktywnego kontaktu ze sztuką współczesną. Wyłączenie zmysłu wzroku nie musi być jednak czynnikiem uniemożliwiającym percepcję dzieła, jeśli artysta tworząc skupi się także na jego odbiorze haptycznym, który nie zamyka możliwość percepcji dzieła sztuki, pod warunkiem że zostało tak stworzone.

Projekt Dotyk Sztuki/Touch of Art ma w swoim założeniu przybliżyć dostęp do kultury osobom niewidomym, osobom o ograniczonej percepcji wzrokowej i z niepełnosprawnościami wzroku oraz poszerzenie percepcji odbiorców widzących.

Na wystawie będzie można zobaczyć rzeźby, obiekty artystyczne, instalacje oraz przestrzenne obrazy malarskie. Koordynatorzy projektu/kuratorzy wystawy: dr Anna Beata Barańska, dr Radosław Skóra. Organizator projektu: Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie

  • wstęp wolny w godzinach otwarcia CSK

„Wśród ludzi, lalek i masek” Joanna Braun

Do 9 LIP 2023 I Galeria Wystaw Czasowych -1

Opis: Wystawa wybitnej polskiej scenografki Joanny Braun Wśród ludzi, lalek i masek prezentuje najważniejsze prace z jej bogatego, wieloletniego dorobku artystycznego. Przestrzeń zaaranżowana przez Artystkę z elementów jej scenografii – dekoracji, kostiumów, lalek, masek a także projektów do wybranych przedstawień i obrazów inspirowanych teatrem, które są efektem osobistej refleksji i poszukiwań formalnych zarazem, wprowadzą widza w świat teatru Joanny Braun. Jej kosmos. Świat niezwykłej wyobraźni, surrealnych zderzeń, paradoksów, humoru i liryzmu – wyrafinowanej estetyki. Widz z bliska spojrzy lalce w oczy i poczuje jej magię.

Joanna Braun to absolwentka wydziałów malarstwa i scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki debiutowała 55 lat temu, w marcu 1968, scenografią do Skąpca Moliera w Teatrze Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Z teatrem tym, bliskim jej poetyce, związała się na długo, współpracując jednocześnie z wieloma teatrami dramatycznymi i muzycznymi w Polsce oraz za granicą.
-bilety w kasie CSK oraz na bilety.CSKlublin.pl

„AFRODYTA” Wystawa prac studentów polskich uczelni artystycznych
„AFRODYTA” Wystawa prac studentów polskich uczelni artystycznych | materiał organizatora

„AFRODYTA” Wystawa prac studentów polskich uczelni artystycznych

Do 2 LIP 2023 I Galeria City Project -1

Opis: Wystawa prac studenckich „Afrodyta” to prezentacja najciekawszych prac studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Warszawy, Katowic i Łodzi oraz z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Co roku motywem przewodnim jest mitologia starożytna. Inspiracją edycji w 2023 roku jest Afrodyta bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Tworzone eksponaty mogą przybrać formę kostiumów, elementów scenografii, makiet, instalacji multimedialnych lub innych form instalacji przestrzennych.
-wstęp wolny

„W STRONĘ SPOTKANIA KULTUR. Od Teatru Dramatycznego do Centrum Spotkania Kultur – wystawa poświęcona historii budowy”

Wystawa stała | Poziom +3

Opis: Wystawa rekonstruuje drogę do utworzenia Centrum Spotkania Kultur. Jest także pierwszą próbą zmierzenia się ze skomplikowanymi dziejami gmachu, w którym oprócz tytułowej instytucji swoje siedziby mają m.in. Filharmonia Lubelska, Teatr Muzyczny czy Teatr Andersena. Narracja ekspozycji obejmuje blisko pięć dekad budowy obiektu, a ponadto przywołuje wcześniejsze plany wzniesienia siedziby Teatru Dramatycznego oraz uwzględnia historię samego miejsca – jego zmieniające się w czasie funkcje i otoczenie urbanistyczne.

Po meandrycznych ścieżkach dziejów budowy prowadzą licznie zgromadzone świadectwa prasowe, archiwalia i fotografie. Wystawa pozwala też zapoznać się z projektami architektonicznymi z różnych okresów historii budynku, a także umożliwia przyjrzenie się wybranym oryginalnym elementom wystroju i wyposażenia wnętrz, w końcu zaprasza do wysłuchania i obejrzenia dokumentów filmowych.

Ekspozycja zachęca więc do spojrzenia na gmach Centrum Spotkania Kultur nie tylko w wymiarze wizualno-użytkowym, ale także jak na monument historii. Oba te wymiary współtworzą niepowtarzalną tożsamość CSK, a zarazem stanowią tło dla koncertów, spektakli i wystaw, które wypełniają bieżącą działalność instytucji.
-wstęp wolny

Wystawa Stanisław Koguciuk. Malarz urzekający prostotą

do 30 WRZ 2023

Galeria 0

Opis: Stanisław Koguciuk (1933 – 2021) – artysta, zwany Nikiforem z Pławanic, laureat wielu nagród i konkursów, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych, jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy ludowych Lubelszczyzny, namalował tysiące obrazów nawiązujących do tradycji kultury popularnej czy po prostu życia. Artysta tworzył w pięciu cyklach: pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, epizody obrzędowe i religijne oraz tzw. Humory
Dzieła pochodzą z kolekcji prywatnej Państwa Beaty i Dariusza Mazurków.
-wstęp wolny

Galeria Saska

Julia Mirny

do 24 LIP 2023

Ogrodzenie Ogrodu Saskiego

Opis: Zapraszamy na wystawę Julii Mirny – ilustratorki, graficzki. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2011 roku, gdzie obecnie jest pracownikiem naukowym. W pracach Julii często pojawiają się plakaty, ilustracje prasowe, animacje i okładki muzyczne. Większość jej prac jest wykonywana ręcznie, często stylizowana na analogowe wycinanki. Współpracowała z Vogue Polska, TVP Kultura, Operą Narodową, Warner Music Poland, Magazynem Przekrój, Szkołą Filmową w Łodzi, czy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Artystka jest wielokrotną laureatką polskich konkursów projektowych i ilustratorskich, a jej prace były wystawiane w Polsce, Francji, Japonii i Nowym Jorku. Laureatka nagrody „Srebrny Miecz” w 2014 i 2015 roku za ilustracje w najważniejszym polskim konkursie reklamowo-kreatywnym – KTR Awards.
Wystawa została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin.

Biuro WOK

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Powitanie Żurawi. Piękno Poleskiego Parku Narodowego

Zgłoszenia do 31 LIP 2023

Opis: Tematem konkursu jest żuraw oraz obszar przez niego zamieszkały, szczególnie tereny w granicach Poleskiego Parku Narodowego. Konkurs trwa od 13 marca 2023 r. do 31 lipca 2023 r.
Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi we wrześniu w czasie wydarzenia pn. IV Lubelskie Spotkania z Przyrodą Pożegnanie Żurawi w Poleskim Parku Narodowym
Bezpłatne | Bez limitu miejsc | Bez ograniczeń wiekowych | Zgłoszenia: [email protected]

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.