Przed nami pierwsza od miesięcy przysięga lubelskich terytorialsów w Lublinie

Przysięga WOT
Przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej | fot. WOT

W sobotę, 18 lipca o godz. 11.00 w Lublinie, odbędą się uroczystości złożenia przysięgi wojskowej przez żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowie 49 ochotników.

To będzie 25 przysięga w historii lubelskiej brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy z województwa lubelskiego przechodzą właśnie szkolenie podstawowe na poligonie w Nowej Dębie. Ci, którzy podołają trudom intensywnego szkolenia, w najbliższą sobotę wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej i staną się żołnierzami Wojska Polskiego.

Wśród ochotników są uczniowie ostatnich klas techników, studenci, osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, zawodowi kierowcy, nauczyciele, a także ratownik wodny, inżynier telekomunikacji, pracownik socjalny, pracownik banku, ochroniarz. Mają od 18 do 50 lat. Wśród kandydatów jest 15 kobiet.

„Ze względu na ograniczenia związane z pandemią, ceremonia będzie miała skromniejszą niż zwykle oprawę, odbędzie się w gronie wyłącznie najbliższej rodziny żołnierzy składających przysięgę oraz ich dowódców” – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Przysięga odbędzie się w sobotę, 18 lipca 2020 r. o godz. 11.00 na kompleksie koszarowym przy ul. Droga Męczenników Majdanka 70 w Lublinie 49 ochotników złoży przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Ostatnia przysięga w lubelskiej brygadzie miała miejsce 26 stycznia 2020 r. w Świdniku. Z powodu pandemii od marca zawieszono wszystkie szkolenia dla żołnierzy OT. Wznowienie aktywności brygady OT nastąpiło na początku czerwca, a 3 lipca rozpoczęło się pierwsze w okresie pandemii szkolenie podstawowe dla kandydatów do terytorialnej służby w 2 LBOT.

„Ochotnicy z Lubelszczyzny, którzy chcą wstąpić w szeregi WOT, powinni zgłaszać swoje kandydatury w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność oraz dobry stan zdrowia” – wyjaśnia kpt. Stanula.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.