Protest rolników w Hrubieszowie. Nie chcą ukraińskiego zboża, policja pilnuje pociągów wjeżdżających do Polski

Policja pilnująca przejazdu kolejowego przed stacją przeładunkową ukraińskiego zboża
Policja pilnująca przejazdu kolejowego przed stacją przeładunkową ukraińskiego zboża | fot. AgroUnia

W Hrubieszowie trwa protest rolników z AgroUnii przeciwko importowi ukraińskiego zboża. Rolnicy domagają się przede wszystkim przywrócenia ceł na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy, w tym zboża, drobiu, mleka, owoców i warzyw.

Niekontrolowany napływ towarów rolnych i spożywczych z Ukrainy do Polski to spory problem, z którym od dłuższego czasu muszą mierzyć się polscy rolnicy. Sytuacja stała się na tyle problematyczna, że w obliczu nadchodzących żniw może zabraknąć miejsca do składowania tegorocznych plonów.

Dziś widzimy zalew polskiego rynku tym zbożem […] Pytamy, gdzie są magazyny, które miało budować nasze państwo, gdzie są silosy, o których mówili rządzący – pyta Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

Kołodziejczyk zwraca uwagę na brak działania rządu w sprawie budowy silosów zbożowych, które miałyby pomóc w magazynowaniu zbiorów. Zbliżające się żniwa sprawiają, że polscy rolnicy nie mają gdzie składować zebranych plonów, ponieważ istniejące silosy są już pełne.

„Zgniła kukurydza – rząd truje polaków”

Wiesław Sokołowski, sołtys wsi Mircze, podczas konferencji prasowej opowiedział o gnijącej ukraińskiej kukurydzy, która transportowana jest w odkrytych wagonach, a następnie składowana na prywatnych polach. Protestujący rolnicy zwracają uwagę na brak kontroli żywności importowanej z Ukrainy oraz na jakość sprowadzanego zboża.

Lider AgroUnii odwołuje się też do zapewnień z tytułu „dżentelmeńskiego” porozumienia między ministrami rolnictwa Polski i Ukrainy, które miało obowiązywać od 14 marca 2023 r. Tutaj widzimy efekt, tego porozumienia. Kolejny pociąg, który wciągnął kilkadziesiąt wagonów zboża z Ukrainy, wjeżdża na stację przeładunkową.

W trudnej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa, które nabyły zboże od polskich rolników w czasie ubiegłorocznych żniw. W wyniku importu ziarna z Ukrainy ceny spadły, a każda z tych firm poniosła straty wynoszące od 10 do 70 milionów złotych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.