Prośba od koleżanki o opłacenie paczki okazała się oszustwem „na Blika”

Telefon z napisem uwaga oszustwo
Fot. pexels.com

47-latka zareagowała na fałszywą wiadomość, w której była prośba o opłacenie paczki. Nieświadoma oszustwa udostępniła kody Blik. Dopiero po przekazaniu kodów dowiedziała się, że prośby pochodziły od oszusta, który włamał się na konto społecznościowe koleżanki.

Oszuści działający metodą „na Blika”

We wtorek 47-letnia mieszkanka Zamościa powiadomiła policję o dokonanym na jej szkodę oszustwie. Powiedziała, że za pośrednictwem komunikatora otrzymała od koleżanki prośbę o opłacenie paczki. Wyjaśnieniem powodów prośby była informacja o problemach z aplikacją bankową.

W wiadomości rzekoma koleżanka zapewniła również, że jeszcze tego samego dnia odda pieniądze. Kobiety znały się nie tylko z portalu społecznościowego, były też koleżankami w realnym świecie, dlatego też 47-latka szybko zareagowała na prośbę. Wygenerowała dwa kody Blik na łączną kwotę 1600 złotych.

Po pewnym czasie na portalu społecznościowym zobaczyła wiadomość, którą wysłała koleżanka o tym, że ktoś włamał się na jej konto i próbuje wyłudzić pieniądze. 47-latka natychmiast zadzwoniła na infolinię swojego banku, chcąc wycofać transakcje, jednak nie można było już ich odwołać, ponieważ pieniądze zostały wypalone w bankomacie na terenie kraju.

Oszuści działający metodą „na Blika” włamują się na konta społecznościowe przypadkowych osób. Następnie podszywając się pod właściciela konta, rozsyłają do jego znajomych wiadomość z prośbą o szybką pożyczkę poprzez udostępnienie kodu Blik. Jednocześnie zapewniają, że szybko oddadzą pieniądze.

rozmowa przez komunikator
fot. KMP Zamość

W tego typu sytuacjach nie należy działać pochopnie i należy upewnić się, czy nie jest to próba oszustwa. Kontakt osobisty lub telefoniczny ze znajomym zweryfikuje, czy rzeczywiście to on potrzebuje naszej pomocy — komentuje aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.