Projekt budżetu Lublina na przyszły rok zakłada 2,5 mld zł dochodów

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk | fot. Urząd Miasta Lublin

2,5 mld zł dochodów zakłada projekt przyszłorocznego budżetu Lublina. Wydatki zaplanowano na poziomie 2,7 mld zł, z czego na inwestycje Lublin chce w 2022 r. przeznaczyć ponad 252 mln zł.

Budżet Lublina na 2022 rok

Prezydent Krzysztof Żuk podpisał projekt budżetu miasta Lublin na 2022 rok. Dochody budżetu Miasta Lublin w 2022 rok wyniosą 2,5 mld zł, natomiast planowane wydatki sięgną poziomu 2,7 mld zł.

„Przyszłoroczny budżet Lublina jest jednym z najtrudniejszych w historii samorządu, w którym do niekorzystnych konsekwencji finansowych miasta wynikających ze zmian wprowadzonych przez rząd w systemie podatkowym w 2019 r. dołączyły ustawowe zmiany wprowadzone w tzw. Polskim Ładzie. Dodatkowo sytuację pogarsza galopująca inflacja – wzrost cen towarów i usług oraz trwająca pandemia Covid-19” – powiedział prezydenta Lublina Krzysztof Żuk.

Jak wylicza magistrat, tylko z tytułu wpływów z udziałów w PIT ubytek dochodów miasta wyniesie według szacunków ok. 147 mln zł, przy planowanej przez Ministerstwo Finansów częściowej rekompensacie w wysokości 82 mln zł dodatkowej subwencji.

„Dlatego część inwestycji i projektów będziemy musieli odłożyć w czasie” – przyznaje prezydent Lublina. – „Mimo tej bardzo trudnej sytuacji, robimy wszystko, aby ograniczone dochody nie wpływały w sposób znaczący na obniżenie jakości usług świadczonych dla mieszkańców, a spowolnienie dynamiki inwestycji było jak najmniejsze”.

Struktura wydatków z podziałem na główne rodzaje realizowanych zadań
Struktura wydatków z podziałem na główne rodzaje realizowanych zadań

Co znalazło się w budżecie miasta?

W grupie wydatków inwestycyjnych znalazły się zadania komunikacyjne usprawniające układ drogowy w mieście oraz zadania o charakterze metropolitalnym. W 2022 roku Lublin będzie kontynuował budowę Dworca Metropolitalnego wraz z przyległym układem komunikacyjnym, kończył budowę zespołów przystankowych i węzłów przesiadkowych, kupował 5 nowych trolejbusów i 5 autobusów elektrycznych.

W przyszłym roku zaplanowane jest zakończenie budowy ulic: Leszka i Ziemowita, rozpoczęcie budowy ul. Siewierzan oraz budowa dróg gminnych w rejonie ulic: Turystycznej i Hajdowskiej. W 2022 roku realizowane będą dwa projekty w ramach Programu Inwestycji Strategicznych obejmujące budowę ul. Wapowskiego, ul. Oczki, ul. Brata Alberta i ul. Kuncewiczowej, drogi między ul. Milenijną a ul. Szeligowskiego. Ruszy rozbudowa ul. Bliskiej i Skowronkowej.

W projekcie przyszłorocznego budżetu zaplanowano środki na inwestycje oświatowe: dobudowę segmentu przedszkola przy ZS nr 12 przy ul. Sławinkowskiej oraz dobudowę segmentu żywieniowego i dydaktycznego w SP nr 52 na Felinie, kontynuację budowy sali gimnastycznej i boiska przy I Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica, a także przebudowę pomieszczeń w VII LO pod funkcję przedszkolną.

W projekcie budżetu na 2022 rok zaplanowano również środki m.in. na: przebudowę pomieszczeń przy ul. Herberta pod funkcję domu kultury, przebudowę skweru pomiędzy blokami przy ul. Montażowej 10 i 12 oraz ul. Motorowej 9 oraz kontynuację budowy oświetlenia w dzielnicy Tatary, zakończenie budowy obiektu szatniowo-szkoleniowego przy ul. Magnoliowej, a także rozpoczęcie budowy budynków komunalnych na Felinie.

W planie znalazło się 9 projektó wz poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego na kwotę 3,7 mln zł, wśród nich: rozpoczęcie rozbudowy budynku szatniowego wraz z robotami towarzyszącymi na obiekcie SYGNAŁ przy ul. Zemborzyckiej 3 (BO III), zrewitalizowanie boiska do piłki nożnej przy SP nr 31 (BO V), wykonanie oświetlenia boisk przy Zespole Szkół Budowlanych wraz z monitoringiem (BO VII), utwardzenie terenu boiska do piłki koszykowej na Węglinie Południowym (BO VI), budowa Parku Centralnego na Felinie (BOVII), urządzenie siłowni i placu zabaw przy ulicy Węglarza (BO V).

W 2022 roku realizowane będą zwycięskie projekty w ramach VIII edycji Budżetu Obywatelskiego, a także projekty w ramach Zielonego Budżetu. Kontynuowany będzie również Program Ograniczania Niskiej Emisji, Program „Złap deszczówkę” i wsparcie dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. A może by tak armia urzędasów i biurw by sobie trochę pensje zmniejszyła…
    ech ale się rozmarzyłem…