Prognoza pogody na weekend 20 – 22 marca 2020. Nadchodzi ochłodzenie

przebisniegi
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Minionej nocy o godz. 3:50 przywitaliśmy astronomiczną wiosnę, a kalendarzową – rozpoczniemy w sobotę, 21 marca. Po ciepłych i słonecznych dniach, kiedy to w całym kraju temperatura wzrosła powyżej 10°C, a w Lublinie osiągnęła 18°C, czeka nas wyraźne ochłodzenie.

W piątek ciepło jeszcze w południowych województwach, gdzie temperatura osiągnie nawet 15°C, ale tam też najwięcej chmur i opadów deszczu. W północnej połowie Polski pogodniej, temperatura od 6°C do 10°C, a słabe opady deszczu jedynie na Pomorzu Gdańskim i Suwalszczyźnie.

W nocy z piątku na sobotę rozległy wyż znad Skandynawii ściągnie nad Polskę powietrze arktyczne. Oznacza to znaczne ochłodzenie. Temperatura minimalna od -3°C na północy do 3°C na południu oraz opady – głównie w postaci deszcz ze śniegiem miejscami także śniegu. W Sudetach przyrost pokrywy śnieżnej do 15 cm. Nieprzyjemny, porywisty wiatr w obszarach podgórskich spowoduje zamiecie i zawieje śnieżne.

W sobotę przelotny śnieg lub deszcz ze śniegiem, jedynie na południowym wschodzie deszcz. Na południu opady miejscami będą intensywniejsze, w obszarach podgórskich przybędzie kilka cm śniegu. W najcieplejszej porze od 3°C na północnym wschodzie do 6°C na zachodzie. Odczucie chłodu potęgował będzie porywisty wiatr, nad morzem w porywach do 60 km/h. Na południu kraju wystąpią zamiecie i zawieje śnieżne.

Niedzielny poranek będzie mroźny. W kotlinach górskich spadek temperatury do -10°C, na południu i północnym wschodzie -5°C, na pozostałym obszarze od -3°C do -1°C, a nad morzem około 2°C. W dzień słonecznie, ale chłodno. Temperatura maksymalna w całym kraju od 3°C do 5°C. Słabe, przelotne opady śniegu wystąpią jedynie na północnym wschodzie oraz Pomorzu Gdańskim.

Początek przyszłego tygodnia nadal słoneczny, ale z mroźnymi nocami do -6°C na wschodzie, a w rejonie Karpat nawet -12°C.

CZYTAJ TAKŻE: Pierwszy dzień wiosny 2020. Kiedy przypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej wiosny 2020?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.