Pierwszy dzień wiosny 2020. Kiedy przypada pierwszy dzień kalendarzowej i astronomicznej wiosny 2020?

wiosna
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Przed nami pierwszy dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny 2020. Wiosna będzie trwała do momentu przesilenia letniego – do 20 czerwca. Z każdą kolejną dobą wiosny astronomicznej dzień jest dłuższy, a noc krótsza.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2020 – 20 03 2019 WIOSNA 2020 – KIEDY ZACZYNA SIĘ WIOSNA?

Przypomnijmy, że astronomiczna wiosna to nie to samo co kalendarzowa wiosna. Wiosna astronomiczna rozpoczyna się, gdy Ziemia znajduje się w punkcie Wagi a Słońce w punkcie Barana. Tzw. równonoc wiosenna przypada przypada co roku w innym terminie, natomiast kalendarzowa wiosna ma stałą datę – 21 marca każdego roku. To wtedy organizowany jest popularny dzień wagarowicza.

Wiosna astronomiczna 2019 – kiedy?

Pierwszy dzień wiosny astronomicznej w 2020 przypada na piątek 20 marca. Tego dnia Słońce przejdzie przez tzw. punkt Barana (punkt równonocy wiosennej). Podczas astronomicznej wiosny dzień jest dłuższy od nocy, a ponadto z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy, noc krótsza, aż do przesilenia letniego, które w 2020 roku przypada na sobotę 20 czerwca.

Wiosna kalendarzowa 2019 – kiedy?

Pierwszy dzień wiosny kalendarzowej w 2020 roku wypada dzień później, czyli w sobotę 21 marca. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to jednocześnie dzień wagarowicza! Dla większości uczniów dzień ten kojarzony jest z nieprzychodzeniem do szkoły i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu w gronie przyjaciół.

Wiosenne przesilenie

Nadejście wiosny powinno spowodować, że poczujemy się lepiej, jednak organizmowi trudno dostosować się do nowej pory roku. W pierwszych dniach wiosny możemy poczuć spadek ogólnej kondycji i gorsze samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i kończyn, senność, łatwe męczenie, trudności z koncentracją, chwiejne nastroje i rozdrażnienie. Przesilenie wiosenne może również zwiększać naszą podatność na różne infekcje wirusowe i bakteryjne, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Topienie marzanny

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny kojarzy się nam z pewnymi tradycjami m.in. topieniem marzanny. Właśnie w ten sposób symbolicznie żegnamy zimę i witamy wiosnę.

Wiosna będzie nam towarzyszyć przez kolejne trzy miesiące. Astronomiczne lato rozpoczyna się 20 czerwca, a kalendarzowe dzień później.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.