Prognoza pogody na Sylwestra i Nowy Rok. Sprawdź pogodę na 31 grudnia i 1 stycznia

prognoza pogody mapa
Zdjęcie ilustracyjne | fot. windy

Pogoda na sylwestra 2019/2020 – jaka będzie? Czy czeka nas zimowy i biały koniec roku? Masz zamiar spędzić sylwestra na świeżym powietrzu? Przedstawiamy aktualną prognozę pogody na koniec roku 2019 i Nowy Rok.

Synoptycy nie zapowiadają na razie dużych spadków temperatur. Jak pokazują aktualne prognozy, w wielu miejscach w kraju będzie to pogodny czas. Miejscami mogą jednak wystąpić opady – zarówno deszczu, jak i śniegu. Temperatura będzie za to łaskawa dla wszystkich.

Prognoza pogody na 30 grudnia

W poniedziałek zakończy się epizod lekkiej zimy. Od północnego zachodu stopniowo napływać będzie cieplejsze powietrze polarne morskie – najdłużej niewielki mróz utrzyma się na krańcach południowo-wschodnich, ale pod koniec dnia i tam temperatura powietrza nieznacznie przekroczy 0°C. Na pozostałym obszarze – od 2°C na wschodzie, około 4°C w centrum do nawet 7°C na południowym zachodzie.

Słabe opady deszczu lub mżawki możliwe będą gdzieniegdzie na wschodzie, początkowo także na północnym wschodzie oraz częściowo w centrum kraju. UWAGA – opady te mogą być marznące i powodujące gołoledź! Na wspomnianym obszarze, gdzie wystąpi możliwość opadów, przeważnie pochmurno. Na pozostałym obszarze stopniowo będzie się rozpogadzać. Na południu wiatr słaby i umiarkowany, na pozostałym obszarze umiarkowany i okresami porywisty, a na wschodnim wybrzeżu wiatr także silny, w porywach do 75 km/h.

Pogoda na sylwestra 2019/2020 i Nowy Rok

Prognoza pogody na 31 grudnia (Sylwester)

We wtorek, czyli w ostatni dzień roku, z północy na południu przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, z którym związane będą wzrost zachmurzenia oraz krótkotrwałe, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, a pod koniec dnia, gdy front nasunie się nad południowe krańce Polski, także śniegu. Przed frontem pogodnie, po przejściu frontu liczne przejaśnienia, a opady możliwe tylko miejscami – głównie na północnym wschodzie.

Dzień dość ciepły – od 1°C, 3°C na południowym wschodzie i w obszarach podgórskich do 4°C, 6°C na przeważającym obszarze i 7°C miejscami nad morzem. Odczucie ciepła obniżać będzie dość silny i porywisty wiatr. Nad morzem porywy osiągać będą 75 km/h, w głębi lądu – zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie – 70 km/h.

Noc sylwestrowa z wtorku na środę

Warunki do sylwestrowych szaleństw będą korzystne. Czeka nas przeważnie dość pogodna noc: zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego – zwłaszcza na obszarach podgórskich, a także początkowo na wschodzie. Na tych obszarach miejscami występować będą przelotne opady śniegu. Nad ranem miejscami wystąpi niewielki mróz, do około -1°C, na przeważającym obszarze około 0°C. Początkowo – głownie we wschodniej połowie – wiatr dość silny oraz porywisty – od zachodu stopniowo słabnący. Porywy wiatru do rana utrzymają się jedynie miejscami na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Prognoza pogody na 1 stycznia 2020 (Nowy Rok)

Środa, czyli Nowy Rok zapowiada się pogodnie! Zachmurzenie duże występować będzie jedynie miejscami – zwłaszcza początkowo na południowym wschodzie, gdzie nie można wykluczyć słabych opadów śniegu. W dzień temperatura powietrza od około 2°C na południowym wschodzie i wschodzie do 4°C, 5° na zachodzie, Pomorzu i wybrzeżu. Wiatr umiarkowany, na południowym wschodzie i wybrzeżu okresami umiarkowany.

Prognoza pogody na 2 i 3 stycznia

Czwartek i piątek przyniosą stabilizację pogody. Dni te zapowiadają się przeważnie pogodnie i ciepło z temperaturą maksymalną w dzień od 2°C, 6°C na przeważającym obszarze i około 7°C na południowym zachodzie. Nad ranem miejscami niewielki mróz, choć w czwartek rano w kotlinach górskich spadek temperatury może wynieść od -8°C do -4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, gdzieniegdzie – zwłaszcza na wybrzeżu porywisty.

Prognoza pogody na 4 grudnia

W sobotę od północnego zachodu na południowy wschód przemieszczać się będzie strefa frontu, co wiązać się będzie ze wzrostem zachmurzenia oraz z przelotnymi deszczu i deszczu ze śniegiem. Na południowym wschodzie możliwe będą także opady śniegu. Temperatura w dzień od 0°C, 2°C na południowym wschodzie i w obszarach podgórskich do 3°C, 5°C na pozostałym obszarze. Wiatr okresami porywisty, a najsilniejsze porywy wystąpią na wybrzeżu.

Prognoza pogody na 5 grudnia

W niedzielę czeka nas ochłodzenie – temperatura powietrza zbliży się do przeciętnej w styczniu i w dzień wyniesie przeważnie od 0°C do 2°C. W obszarach podgórskich Karpat zachmurzenie będzie na ogół duże i okresami występować będą opady śniegu. Na pozostałym obszarze za sprawą rozbudowującego się wyżu dość pogodnie, a przelotne opady śniegu lub deszczu ze śniegiem możliwe będą bardzo lokalnie. Wyż przeniesie też stopniowe słabnięcie wiatru.

Źródło: Szymon Ogórek / IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.