Prognoza pogody na dziś: po południu burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

chmury burza
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Środowy poranek w regionie będzie ciepły i słoneczny. Po południu synoptycy prognozują burze z przelotnymi opadami deszczu i lokalnie gradem.

W środę wschodnia część kraju znajduje się pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. Wilgotne, niestabilne powietrze w połączeniu z procesami wspomagającymi konwekcje prowadzić będzie do wystąpienia burz, lokalnie o dużym natężeniu.

– Burze będą generować przede wszystkim ulewne opady deszczu, które miejscami doprowadzą do lokalnych podtopień i zalań. Najmocniej wypiętrzone komórki burzowe oraz słabo zorganizowane formacje wielokomórkowe będą też przynosić opady gradu o średnicy do 1-2 cm – ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Największego potencjału konwekcyjnego należy oczekiwać w godzinach popołudniowych, przy czym pierwsze ośrodki generujące wyładowania atmosferyczne spodziewane są już przed południem.

W Lublinie i regionie pierwszych komórek burzowych należy spodziewać się już od godz. 11.00. Ostrzeżenie wydane przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dotyczy województwa lubelskiego, z wyłączeniem powiatów: bialski, radzyński, parczewski i włodawski.

– Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami możliwy grad – mówi Anna Woźniak z IMGW.

Źródło: IMGW | Polscy Łowcy Burz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.