Profilaktyka jamy ustnej – jak robić to prawidłowo?

szczotkowanie mycie zębów
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Zdrowy i piękny uśmiech poprawia pewność siebie, pomaga wyrażać pozytywne emocje oraz stanowi swoiste podkreślenie urody jego posiadacza. Białego uśmiechu nie utrzymamy jednak bez kompleksowej pielęgnacji całej jamy ustnej.

Jak odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej? Co zrobić, by szeroki uśmiech gościł jak najczęściej na naszej twarzy, a wizyty u dentysty kończyły się wyłącznie na wizytach kontrolnych. W tej sprawie skontaktowaliśmy się z ekspertem firmy Mo-dentis, hurtowni zaopatrującej gabinety stomatologiczne i salony z branży Health&Beauty.

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Czy mogłaby nam Pani opisać w kilku prostych zdaniach, jak powinniśmy dbać o higienę jamy ustnej?

Mo-dentis: Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w kilku zdaniach. Chciałabym jak najlepiej odpowiedzieć na zadane pytanie, dlatego postaram się skupić na kilku najważniejszych aspektach procesu profilaktyki jamy ustnej oraz na zagrożeniach czyhających na nasze zęby.

Główną przyczyną chorób dziąseł oraz występowania próchnicy jest płytka nazębna stale tworząca się na powierzchni naszych zębów. Składa się z bakterii i węglowodanów, jeśli nie szczotkujemy regularnie zębów, przekształci się ona w kamień nazębny.

Nagromadzony kamień nazębny jest źródłem wielu problemów – prowadzi do ubytków w tkance zęba, uszkodzeń szkliwa oraz prowadzi do poważnych chorób przyzębia i zapalenia dziąseł.

Czy możemy zapobiec nagromadzaniu się płytki nazębnej w jamie ustnej?

Mo-dentis: Płytka nazębna zbiera się u każdego z nas – to naturalny proces, powinniśmy jednak ją na bieżąco usuwać. Naszą najlepszą bronią w walce z płytką nazębną jest systematyczne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie.

Zdecydowanie polecam szczoteczki elektryczne lub soniczne. Różnica między nimi polega na sposobie nazwijmy to „wymiatania” pozostałości pokarmowych z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczki dostępne w hurtowni Mo-dentis
Szczoteczki elektryczne dostępne w hurtowni Mo-dentis
Szczoteczki do zębów dla dzieci dostępne w hurtowni Mo-dentis
Szczoteczki do zębów dla dzieci dostępne w hurtowni Mo-dentis

Szczoteczki Soniczne – np. szczoteczka Philips Let’s Start lub Seysso Basic dostępne są w ofercie naszej hurtowni. W zależności od modelu i włókna szczoteczki sonicznej wykonują wyjątkowo szybkie ruchy. Wywołany w ten sposób efekt kawitacji powoduje, że składniki pasty oraz powietrze dotrą w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe.

Szczoteczki soniczne dostępne w hurtowni Mo-dentis

Na koniec warto skorzystać z szerokiej gamy nici dentystycznych np. Oral-B Essential, Oral-B SatinFloss, Oral-B SatinTape, czyścików międzyzębowych oraz nitko-wykałaczek, które są łatwiejsze w użyciu i bardziej higieniczne niż nici dentystyczne.

Nici dentystyczne i wykałaczki z nicią dentystyczną dostępne w hurtowni Mo-dentis
Nici dentystyczne i wykałaczki z nicią dentystyczną dostępne w hurtowni Mo-dentis
Czyściki międzyzębowe dostępne w hurtowni Mo-dentis
Czyściki międzyzębowe dostępne w hurtowni Mo-dentis

Jak w takim razie powinniśmy szczotkować zęby?

Mo-dentis: Zęby należy dokładnie szczotkować dwa razy dziennie. Czas szczotkowania powinien wynosić około 2 minut. Przy szczotkowaniu pamiętajmy, aby dokładnie umyć każdą powierzchnię zębów, nie zapominając o linii dziąseł. Pamiętajmy również, że przy pomocy szczoteczki nie dostaniemy się do wielu trudno dostępnych miejsc.

Dla pewności po myciu zrób test języka

Przyjęło się, że 2 minuty są wystarczające. Wskaźnik ten dotyczy głównie szczoteczek elektrycznych. Co w sytuacji, gdy stosujemy szczoteczki manualne? Mycie powinno trwać nawet dwa razy dłużej. Kiedy możemy być pewni, że zęby są umyte? Dla pewności wykonajmy „test języka” Mówiąc krótko zęby myjemy tak długo, aż będą czyste i śliskie gdy przejedziemy po nich językiem 🙂

Używaj dodatkowo płukanek

Należy regularnie płukać jamę ustną, pamiętając przy tym, że płukanie nie zastępuje samego szczotkowania zębów! Płukanki występują w postaci gotowych do użycia produktów np. Listerin, Eludrill oraz jako koncentraty do rozcięczania z wodą np. Dent Fresh.

Płyny do płukania jamy ustnej dostępne w hurtowni Mo-dentis
Płyny do płukania jamy ustnej dostępne w hurtowni Mo-dentis

Dla dzieci niezawodny okaże się magiczny Plague Agent, który zabarwi na niebiesko niedokładnie wyszczotkowane powierzchnie zębów. Uwielbiany przez dzieci smak gumy balonowej jest jego dodatkowym atutem.

Płyn do płukania ust i pasty do zębów dla dzieci dostępne w hurtowni Mo-dentis
Płyn do płukania ust i pasty do zębów dla dzieci dostępne w hurtowni Mo-dentis

Jakiej pasty do zębów najlepiej używać?

Mo-dentis: Na rynku dostępny jest szeroki asortyment past do zębów o różnym składzie i różnych właściwościach. Najważniejsze jest to, żeby dopasować odpowiednia pastę do swoich potrzeb. Marka Biorepair wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta wypuściła na rynek szeroką gamę past.

Szeroki wybór past do zębów dostępnych w hurtowni Mo-dentis
Szeroki wybór past do zębów dostępnych w hurtowni Mo-dentis

Dla osób z poważniejszymi problemami takimi jak ubytki szkliwa odpowiednie będą pasty np. Tooth Mouse (bez fluoru) oraz Mi Paste Plus (z fluorem) zwanych potocznie „płynnym szkliwem”. Osobom, którym zależy na śnieżnobiałym uśmiechu polecamy pastę Opalescence.

Pasty do zębów BlanX dostępne w hurtowni Mo-dentis
Pasty do zębów BlanX dostępne w hurtowni Mo-dentis

Jaką rolę w procesie czyszczenia jamy ustnej odgrywa szczotkowanie języka?

Mo-dentis: Niezwykle ważną. Wiele osób zapomina o szczotkowaniu języka. Jego higiena jest równie ważna, jak higiena zębów. Brak szczotkowania języka, jest częstym powodem wydzielającego się przykrego zapachu z jamy ustne, ponieważ na nim zbierają się resztki pokarmów oraz bakterie. W celu odpowiedniego oczyszczenia powierzchni języka należy korzystać z czyścików do tego przeznaczonych np. Meridol Halistosis.

Artykuł powstał przy współpracy eksperta firmy Mo-dentis, która oferuje szeroki wybór produktów medycznych, kosmetycznych i higienicznych w najlepszych cenach. Hurtownia Mo-dentis swoją ofertę kieruje zarówno do klientów firmowych, jak i indywidualnych.

Zaproś naszego przedstawiciela do swojego gabinetu. Oferujemy szerokie wsparcie merytoryczne w zakresie doboru odpowiednich produktów.

Więcej produktów przeznaczonych do dbania o zdrowie jamy ustnej znajdziecie na stronie internetowej www.mo-dentis.pl lub odwiedzając ekspertów osobiście pod adresem ul. Romera 31a 20-487 Lublin.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.