Profil Zaufany bezpieczniejszy — Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło dodatkowe zabezpieczenia

Laptop na biurku z dokumentami
Fot. Adobe Stock

Z Profilu Zaufanego korzysta już ponad 16 mln Polaków. Dodatkowe zabezpieczenia dadzą pewność, że nikt niepowołany nie ma dostępu do naszych danych.

Nowy standard logowania do Profilu Zaufanego

„Dzięki najnowszej aktualizacji dwustopniowe uwierzytelnianie przy logowaniu do Profilu Zaufanego stało się standardem. Nie musimy robić żadnej aktualizacji. Program sam wymusi uwierzytelnianie dwuskładnikowe” – wyjaśnia minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Automatyczna aktualizacja bez dodatkowej konfiguracji

W najnowszej aktualizacji automatycznie został podniesiony poziom uwierzytelniania i weryfikacji dla wszystkich użytkowników logujących się bezpośrednio do Profilu Zaufanego, nie trzeba więc dokonywać żadnej konfiguracji.

Dodatkowe zabezpieczenia Profilu Zaufanego

Zostały wprowadzone dodatkowe zabezpieczenia przed botami w formacie CAPTCHA – już na etapie zakładania Profilu Zaufanego, podczas wypełnienia formularza, którego tożsamość należy potwierdzać e-Dowodem lub podczas wizyty w urzędzie. Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad tym, by podobne rozwiązanie mogło zostać zastosowane podczas zakładania Profilu Zaufanego w trakcie wideorozmowy.

Aktywuj nową metodę autoryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji zachęca również do aktywacji nowej metody autoryzacji Profilu Zaufanego, zmieniając SMS-y na powiadomienia PUSH w aplikacji mObywatel.

„Wystarczy otworzyć powiadomienie w telefonie i nacisnąć „Potwierdź”. Usługa działa w podobny sposób, jak w przypadku potwierdzania przelewów bankowych” – wyjaśnia Michał Kalinowski, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. aplikacji mObywatel.

Czym jest Profil Zaufany?

Profil Zaufany jest środkiem identyfikacji elektronicznej. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w internecie. Jest tak zabezpieczone, aby nikt — poza jego właścicielem — nie mógł go użyć. Każda osoba posiadająca profil zaufany i używająca go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.

Posiadanie Profilu Zaufanego pozwala na logowanie się do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak: Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Internetowe Konto Pacjenta (IKP), e-Urząd Skarbowy itd.

Umożliwia też elektroniczne podpisywanie dokumentów, takich jak: podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez konieczności drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i skanowania. Podpis elektroniczny ma taką samą wagę jak podpis odręczny.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.