Próbował przemycić obraz Marca Chagalla Picassa przez polską granicę

20180904 Chagall1
Obywatel Ukrainy próbował przemycić obraz Marca Chagalla | fot. KAS

Funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Hrebennem przemycany obraz Marca Chagalla.

Do zdarzenia doszło 4 września na terenie przejścia granicznego w Hrebennem. Funkcjonariusze Oddziału Celnego podczas kontroli samochodu osobowego marki Skoda, na tylnym siedzeniu pojazdu, pod kurtką, natrafili na malowany na płótnie obraz.

– Dzieło, o wymiarach 59×29 cm, przedstawia postać trzymająca latawiec w kształcie twarzy na kolorowym tle. Z dużym prawdopodobieństwem to dzieło Marca Chagall na co wskazują podpisy na obrazie – mówi Marta Szpakowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Na awersie, w prawym dolnym rogu obrazu widnieje podpis „Marc Chagall”. Z kolei rewers sygnowany jest napisem „Chagall”. Oddział Celny w Hrebennem czeka na ekspertyzę autentyczności tego dzieła.

– Gdyby obraz okazał się autentyczny byłoby to niewątpliwie jedno z najbardziej spektakularnych ujawnień na przełomie ostatnich lat – dodaje Szpakowska.

Marc Chagall, malarz i grafik żydowskiego pochodzenia, był czołowym przedstawicielem kubizmu i internacjonalizmu w malarstwie. W 2017 roku, podczas zorganizowanej przez londyński dom aukcyjny Christie’s licytacji, zostało sprzedanych pięć obrazów Chagalla za zawrotną kwotę 3,5 mln dol.

Obraz przewoził 51-letni obywatel Ukrainy. 

20180904 Chagall2
Obywatel Ukrainy próbował przemycić obraz Marca Chagalla | fot. KAS
20180904 Chagall3
Obywatel Ukrainy próbował przemycić obraz Marca Chagalla | fot. KAS

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. No to funkcjonariusze straży granicznej, czy oddziału celnego? Bo to dwie różne formacje.