Problematyczne skrzyżowanie w centrum Lublina. Nie ma miesiąca, by nie doszło tu do awarii sygnalizacji

Awaria sygnalizacji na rondzie Dmowskiego przy Zamku
Awaria sygnalizacji na rondzie Dmowskiego przy Zamku | fot. Dominik Wąsik

Nie ma miesiąca, by na rondzie Dmowskiego nie doszło do awarii sygnalizacji świetlnej. W przypadku awarii świateł na tym skrzyżowaniu ruch zostaje sparaliżowany.

Awaria świateł, paraliż skrzyżowania

Rondo Dmowskiego to najbardziej zatłoczone skrzyżowanie w Lublinie. W ciągu godziny wjeżdża na nie ok. 7-8 tys. pojazdów. Do ronda od północy wpada ul. Lwowska/ul. Podzamcze (przedłużenie od ronda Mohyły), od wschodu i zachodu al. Tysiąclecia, a od południa al. Unii Lubelskiej. Na rondzie zamontowana jest sygnalizacja świetlna, która jest dość problematyczna.

Nie ma miesiąca, by nie doszło tu do awarii sygnalizacji świetlnej. Szczególnie problem występuje po opadach intensywnego deszczu, który powoduje zalanie instalacji sygnalizacji. Awaria świateł na rondzie Dmowskiego to problem dla kierowców, bo po chwili ruch na skrzyżowaniu jest sparaliżowany.

„Jest to jedna ze starszych sygnalizacji w mieście. W tym roku odnotowaliśmy kilkanaście awarii powodujących jej wyłączenie lub zmianę trybu pracy na żółty pulsujący” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Ile kosztowały dotychczasowe naprawy sygnalizacji na tym ważnym skrzyżowaniu? – „Usuwanie awarii w tym roku nie generowało żadnych dodatkowych kosztów, ponieważ naprawy są ujęte w ryczałcie. Sygnalizacja przewidziana jest do modernizacji w II etapie Systemu Zarządzania Ruchem” – mówi Góźdź.

Funkcjonujący system zarządzania ruchem obecnie obejmuje 118 z 153 sygnalizacji świetlnych w mieście. Już wiadomo, że część już włączonych sygnalizacji do Systemu Zarządzania Ruchem zostanie wyremontowana np. wymiana masztów lub okablowania po licznych kolizjach drogowych i doposażona w dodatkowe urządzenia.

„Obecnie odbywa się analiza zakresu rozbudowy Systemu Zarządzania Ruchem. Analiza została poprzedzona weryfikacją oraz inwentaryzacją na obiektach. Dopiero po jej zakończeniu będzie możliwe szczegółowe określenie obszaru projektu” – informuje Justyna Góźdź.

Sygnalizacja do przebudowy

W przyszłym roku ratusz planuje rozpocząć prace związane z przygotowaniem dokumentacji projektowej na remont sygnalizacji na rondzi Dmowskiego.

„W ramach remontu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu al. Tysiąclecia i al. Unii Lubelskiej przewidziana jest pełna wymiana okablowania elektrycznego, wymiana masztów oraz sygnalizatorów” – mówi Góźdź.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.