Problem z dzikami. Miasto będzie je odławiać

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Specjalistyczna firma na zlecenie Miasta Lublin przez najbliższe dwa miesiące będzie zajmowała się odłowem… dzików na terenie gminy.

O ile w lesie są to pożyteczne zwierzęta, o tyle w mieście są bardzo uciążliwe ponieważ niszczą uprawy, trawniki, rozgrzebują śmietniki w poszukiwaniu jedzenia i zwiększają ryzyko wypadków na drogach. Ponadto mogą być nosicielami chorób przenoszonych na inne zwierzęta , a przede wszystkim wzbudzają poczucie zagrożenia o zdrowie i życie ludzi.

Dziki wychodzą z lasu i podchodzą pod budynki mieszkalne. Ryją i niszczą działki oraz napędzają mieszkańcom strachu. W Lublinie odłów będzie realizowany przy pomocy przenośnych odłowni, do których zwierzęta będą nęcone m.in. kukurydzą. Żerujące w odłowni zwierzęta uruchamiają zapadnię, która uniemożliwia im wyjście.

Schwytane dziki będą wywożone poza miasto na teren obwodów łowieckich dzierżawionych przez Koła Łowieckie z którymi Gmina Lublin posiada stosowne porozumienia.

– Będzie to akcja pilotażowa, która pozwoli nam na ocenę skuteczności tej metody odłowu – informuje Beata Krzyżanowska z biura prasowego UM.

Dzików nie można odławiać przez cały rok. Okres ochronny obejmuje czas, kiedy warchlaki są najbardziej uzależnione od lochy.

(fot. lublin.eu)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.