Prezydent Lublina przegrał w sądzie, musiał udostępnić faktury. Kazał je przepisać pracownikowi

prezydent lublina krzysztof żuk podpisujący dokumenty
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk przegrał sprawę o dostęp do informacji publicznej. Chodziło o udostępnienie faktur za usługi telekomunikacyjne i pocztowe. Sąd zobowiązał prezydenta do przekazania faktur. I tak ucznił, ale…

Prezydent Lublina przegrał z Watchdog

Sieć Obywatelska Watchdog wystąpiła do prezydentów największych miast w Polsce o udostępnienie informacji na temat ponoszonych przez urzędy kosztów za usługi telekomunikacyjne i pocztowe. Jednym z odbiorców był prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

„Już po tygodniu dostałem od niego odpowiedź, że nie udostępni mi wnioskowanych przeze mnie faktur, bo nie stanowią one dokumentów urzędowych. Przygotowałem skargę na bezczynność Prezydenta Miasta Lublina” – mówi Jakub Jaworski, członek Sieci Obywatelskiej Watchdog.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 20 kwietnia 2021 roku (sygn. akt II SAB/Lu 27/21) uznał wniesioną skargę i zobowiązał prezydenta Lublina do załatwienia mojego wniosku.

„Kopie faktur wydatków gminy stanowią informację o majątku jednostek samorządu terytorialnego, a więc mieszczą się w pojęciu informacji publicznej” – czytamy w wyroku sądu.

Krzysztof Żuk złożył złożył skargę kasacyjną od wyroku, jednak uczynił to dzień po ustawowym terminie, w związku z czym została ona odrzucona, a wyrok stał się prawomocny. Prezydent został zobowiązany do udostępnienie faktur.

„Prezydent zinterpretował wydany w sprawie wyrok sądu w ten sposób, że nie musi on udostępniać skanów faktur, lecz wyłącznie dane zawarte na tych fakturach, ponieważ nośniki tych dokumentów zdaniem Organu nie stanowią informacji publicznej, nie będąc wspomnianymi wyżej dokumentami urzędowymi” – wyjaśnia Janowski.

Sieć Obywatelska Watchdog otrzymała 12 lipca 2021 r. dokument z przepisaną treścią faktur, o które zabiegała. – „Czy naprawdę trzeba było wykonywać daremną i żmudną pracę przepisywania faktur linijka po linijce zamiast przesłać po prostu ich skany – szybko, sprawnie i bezkosztowo” – pyta Janowski.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Z dostępnych równolegle informacji wynika, że chodzi o połączenia z 5999 terminali telefonów stacjonarnych zawartych pomiędzy numerami 814661000-814666999.

    Wydawało się, że po historii z próbą ukrycia treści umowy notarialnej z TBV Investment oraz skargi kasacyjnej Rady Miasta, sporządzonej z wniosku prezydenta Lublina na wyrok WSA uchylającym zmianę SUiKZP dla Górek Czechowskich, nie będzie już problemów z informacjami za przeproszeniem publicznymi. Czasem wystarczy zrobić wystąpienie krzyżowe:
    https:// drive. google. com/file/d/1amPB4somWNhukgP0rX8j8HxqTkOdf4o7/view?usp=sharing

    W międzyczasie patodeweloperzy wprowadzają „klauzule poufności”, by ukryć przed mieszkańcami i jednostkami pomocniczymi planowane w obszarach ochrony przyrodniczej przedsięwzięcia:
    https:/ /www. facebook. com/andrzej.filipowicz.5243/videos/449054739674755