Pracownicy MOPR chcą 1000 zł podwyżki. Miasto: „Obecne środki finansowe pozwalają na 40 zł”

pieniądze banknoty 20 złotych
Banknoty 20-złotowe | fot. pixabay

Związkowcy z MOPR w Lublinie domagają się podwyższenia wynagrodzenia o 1000 złotych. Ratusz tłumaczy, że obecne środki finansowe nie pozwalają na taką podwyżkę. Pracownicy grożą protestem.

Związkowcy MOPR walczą o 1000 zł podwyżki

„Związek Zawodowy Pracowników Pomocy Społecznej w Lublinie żąda przyznania podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w kwocie 500 zł brutto od l lipca 2021 r. oraz w kwocie 500 zł brutto od 1 stycznia 2022 r. dla pracowników” – czytamy w piśmie związkowców do dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lublinie.

Ponadto związkowcy domagają się wprowadzenia nowych praw pracowników związanych z ich wynagradzaniem oraz przyznania dodatków funkcyjnych z powierzeniem koordynowania sekcją pracy socjalnej w wysokości minimum 400 zł.

„Nieuwzględnienie naszych żądań w terminie do dnia 31 sierpnia 2021 r. traktować będziemy jako wszczęcie sporu zbiorowego. W przypadku nieuwzględnienia naszych żądań zastrzegamy sobie prawo do przeprowadzenia akcji protestacyjnej” – ostrzegają związkowcy.

Brak pieniędzy w budżecie

„Przyznanie podwyżki wynagrodzenia zasadniczego w zakresie oczekiwanym przez organizacje związkowe, tj. w kwocie 500 zł brutto od lipca 2021 r. do grudnia 2021 r. będzie generowało konieczność zwiększenia środków w budżecie MOPR o kwotę ok. 2 094 583,29 zł” – pisze sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki w odpowiedzi na interpelację radnej Małgorzaty Suchanowskiej.

„Natomiast kolejne oczekiwane podwyższenie wynagrodzenia o 500 zł brutto od stycznia 2022 r. spowoduje roczny wzrost wydatków na wynagrodzenia na poziomie około 8 400 000,00 zł” – dodaje Wojewódzki.

Ratusz twierdzi, że obecne środki finansowe nie pozwalają na znaczną podwyżkę w MOPR.

„Obecne środki finansowe umożliwiają regulację wynagrodzeń średnio o około 40 zł brutto. Powyższe dotyczy kadry finansowanej ze środków własnych miasta Lublin, tj. 416,25 etatów” – wyjaśnia sekretarz miasta.

Natomiast inna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do personelu MOPR realizującego zadania zlecone z budżetu państwa. W tym przypadku wynagrodzenia pracowników finansowane są ze środków przekazywanych z budżetu państwa na obsługę poszczególnych zadań.

„Przekazywane środki finansowe umożliwiłyby regulację wynagrodzeń tej grupy pracowników o około 50 zł brutto, natomiast w przypadku 17 etatów obsługujących Fundusz Alimentacyjny brak jakichkolwiek oszczędności, a zatem regulacja nie byłaby możliwa” – przekazał Wojewódzki.

W przypadku premiowania pracowników, kierownictwo MOPR wskazało, iż zaproponowany przez stronę związkową zapis premia regulaminowa „rodzi konsekwencję zapewnienia w budżecie MOPR dodatkowych środków finansowych, na dany rok budżetowy i kolejne lata na poziomie 20% wynagrodzenia zasadniczego pracowników wraz z dodatkiem stażowym”.

„Na chwilę obecną (bez podwyżek wynagrodzenia) wzrost wydatków na wynagrodzenia oraz pochodne wyniósłby 5 909 737,18 zł” – tłumaczy Wojewódzki.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Wazne, zeby na stadion zuzlowy nie zabraklo. Pensje moga poczekac. Bedzie stadion to ludzie beda szczesliwsi i nie beda o takich duperlach myslec jak pensje i pieniadze

  2. My kierowcy MPK też chcemy podwyżki. A miasto wali w …uja że nie ma pieniędzy.
    Niech miasto się nie dziwi że nie ma kierowców w MPK skoro zarabia się marne pieniądze. Bardzo duża odpowiedzialność za bardzo małe pieniądze. Duża cześć kierowców już odchodzi i jak tak dalej będzie to we wrześniu i w październiku będą bardzo okrojone rozkłady bo nie będzie miał kto jeździć.