Ważny temat? Prześlij newsa!

Prace ziemne na Błoniach pod Zamkiem przerwane, wkroczyli archeolodzy. „Odkryto pozostałości dawnej zabudowy”

Spotted Lublin

Prowadzone od kilku tygodni prace ziemne na Błoniach pod Zamkiem nagle przerwano. W miejscu, gdzie miała stanąć podziemna stacja transformatorowa, odkryto pozostałości dawnej zabudowy. Na miejscu pracują archeolodzy.

Prace archeologiczne na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie

fot. DW

Prace na Błoniach pod Zamkiem nagle przerwane

Na Błoniach pod Zamkiem w Lublinie niespodziewanie wstrzymano trwające od kilku tygodni roboty ziemne. Inwestycja, realizowana przez PGE Dystrybucja na zlecenie Gminy Lublin, miała umożliwić przyłączenie terenów pod imprezy masowe do sieci energetycznej. W planach była budowa podziemnej stacji transformatorowej i linii kablowych. O tych pracach pisaliśmy w tym materiale.

Jednak kilka dni temu, na działce przy skrzyżowaniu ulic Zamkowej i Podwale, pracownicy natrafili na coś, co zatrzymało całą inwestycję – fragmenty ceglanej zabudowy z czasów przedwojennych.

Znalezisko z XVII-XVIII wieku

Jak informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków, w wykopie budowlanym na głębokości około 1,3 metra odkryto pozostałości dawnej dzielnicy żydowskiej – fundamenty murów, zasypane gruzem piwnice oraz historyczne nawarstwienia ziemne. Odnaleziono również zabytki ruchome, które specjaliści wstępnie datują na XVII-XVIII wiek.

Z powodu wartości historycznej odkrycia, LWKZ nakazał natychmiastowe wstrzymanie prac oraz przeprowadzenie badań archeologicznych.

Ślady zburzonego Podzamcza

Według wstępnych ustaleń, znalezisko może być pozostałością zabudowy nieistniejącej już kamienicy przy ul. Zamkowej 5. Na jej fundamenty natrafiono już wcześniej – w 2012 roku, podczas budowy publicznego szaletu w tym samym rejonie.

Zabudowa dawnego Podzamcza, czyli żydowskiej dzielnicy Lublina, skupiała się wokół wzgórza zamkowego, w rejonie dzisiejszych ulic Szerokiej, Zamkowej, Jatecznej, Podzamcze i Krawieckiej. Jej początki sięgają XV wieku.

Zniszczone podczas wojny

Dzielnica funkcjonowała aż do II wojny światowej. W latach 1942–1943 Niemcy rozpoczęli systematyczną likwidację tego obszaru – wysiedlając mieszkańców i wyburzając kolejne domy. Gruzy po dawnych kamienicach zalegały teren przez wiele lat, aż do porządkowania w 1954 roku, kiedy zasypywano m.in. piwnice i wyrównywano teren.

Dziś te zapomniane fragmenty historii powracają podczas kolejnych inwestycji. Każde odsłonięcie reliktów przypomina o bogatej, a zarazem tragicznej przeszłości Lublina.

Co dalej z inwestycją przy Zamku?

Na razie dalsze prace budowlane są wstrzymane. PGE Dystrybucja oraz archeolodzy z Pracowni Archeja, nadzorujący teren, prowadzą badania. O ich wynikach i decyzji co do przyszłości inwestycji w rejonie Błoni pod Zamkiem będziemy informować na bieżąco.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check