POzdrowie: Nieskuteczność diety, zniechęcenie?

PARTNER SERWISU

Czy dieta kojarzy Ci się z podejściem do żywienia jak do określonego schematu, czegoś co związane jest z wyrzeczeniami lub okresem restrykcyjnego jedzenia?

Utrata masy ciała dość często pojmowana jest z przyjmowaniem małej ilości jedzenia i zwiększoną aktywnością fizyczną. Czymś odbiegającym dla większości od normalności, codzienności. Jesteś w błędzie idąc tym torem, postaram się to przedstawić.

Spójrz na klasę robotniczą: duża aktywność fizyczna związana z pracą, mniejszymi udogodnieniami, czasem na odpoczynek, relaks jak i ilością spożywanych posiłków. Wydaję się więc że nie powinno być w tej grupie ludzi otyłych, a przecież tak nie jest.

Popatrz na kraje ubogie, gdzie ludzie nie mają takiego dostępu do udogodnień jak komunikacja, sklepy czy nawet TV. Poświęcają dużo energii i czasu na codzienne czynności. Nie spożywają tyle kalorii co mieszkańcy wysoko rozwiniętych krajów np. Stany Zjednoczone Ameryki (USA), a i w ich populacji otyłość jest sprawą powszechną często na wysokim poziomie.

Ten fakt już obrazuje iż diety niskokaloryczne i duża aktywność fizyczna nie są drogą do sukcesu i schudnięcia. Tak naprawdę do aktywności fizycznej organizm się przyzwyczaja, adaptuje. Dodatkowy zaś wydatek energetyczny to zmniejszenie ilości przyjętych kalorii. Powstaje więc błędne koło ponieważ diety głodówkowe przynoszą krótkotrwałe efekty i nie mogą trwać wiecznie. Aby tego było mało organizm sam zacznie domagać się pożywienia ponieważ jesteśmy jeszcze bardziej głodni i pojawia się efekt „jo-jo”.

Zastanawiacie się co zostaje więc zrobić? W czym więc tkwi problem i jak go rozwiązać? Po odpowiedzi na te pytanie jak i inne zapraszam do przeczytania kolejnego artykułu bądź na konsultacje, gdzie specjalista dietetyk rozwieje wszelkie wasze wątpliwości.

Robert Lipert
Mój DietetykWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.