Pożar w elektrowni jądrowej na Ukrainie. Nie ma niebezpieczeństwa

pożar elekrowni atomowej ukraina
Pożar w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie | fot. Dmitry Benko / facebook.com

W poniedziałek na terenie Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej w ukraińskiej miejscowości Warasz doszło do pożaru stacji transformatorowej bloku nr 3 w części niejądrowej elektrowni. Nie ma zagrożenia.

Informacja o pożarze została potwierdzona przez operatora elektrowni oraz ukraińską Państwową Służbą ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Pożar wybuchł w poniedziałek wieczorem w stacji transformatorowej bloku nr 3 w części niejądrowej elektrowni i został ugaszony około godziny 22.

W wyniku pożaru transformatora odłączono linię 300 kV oraz blok numer 3. Obecnie w elektrowni w Równem pracują dwa bloki: nr 1 i nr 4 (w jednostce nr 2 trwają prace remontowe).

Nie ma zagrożenia

Wyniki pomiarów ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych również nie wskazują na jakiekolwiek zagrożenie radiologiczne na terenie Polski” – informuje polska Państwowa Agencja Atomistyki.

Państwowa Agencja Atomistyki stale monitoruje sytuację radiacyjną kraju m.in. poprzez systematyczny pomiar mocy dawki promieniowania gamma poprzez stacje wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

Rówieńska Elektrownia Jądrowa znajduje się w północno-zachodniej części obwodu rówieńskiego. Znajdują się tam cztery reaktory o łącznej mocy 2835 MW. Ukraiński Warasz jest oddalony od Lublina o ok. 300 kilometrów.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.